محکومیت پیرمرد ۷۲ساله معترض به شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی به ۲ سال زندان

مرتضی لواسانی ۷۲ ساله که به شلیک موشک توسط سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی و کشتار ۱۷۶ مسافر بیگناه، اعتراض کرده بود، بازداشت و به ۲ سال زندان محکوم شد.

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، مرتضی لواسانی روز ۲۲ دی ماه ۹۸ هنگامی که در اعتراض به شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی توسط سپاه و قتل مردم ،شعار « مرگ بر ستمگر» می داد، در خیابان انقلاب تهران به اتهام توهین به خامنه ای دستگیر شد.


این هموطن سالخورده پس از بازداشت به بند ۲ الف و سپس بند ۲۴۱ اوین منتقل گردید.


وی سپس در دادگاه به اتهام توهین به خامنه ای به ۲ سال زندان محکوم شد. آقای مرتضی لواسانی به این رای و اتهام اعتراض کرده است.

هنگام بازداشت این هموطن، ماموران امنیتی با شوکر به کلیه او ضربه زده که این امر موجب از دست دادن کنترل ادرار وی گردیده است.


همچنین حین دستگیری، یک میلیون و پانصدهزار تومان پول وی توسط ماموران اطلاعات دزدیده شده و هنوز به وی مسترد نگردیده است.


پس از پیگیری خانواده این زندانی برای بازپس گرفتن پول، ماموران آدرس غلط داده و پول را به خانواده زندانی برنگرداندند.

پس از تکذیب‌های پیاپی مقامات حکومتی ایران در مورد ساقط کردن هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین توسط سپاه پاسداران ، ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران ناگزیر به اعتراف شده و اعلام کرد هواپیمای مسافربری اوکراینی بر اثر اصابت موشک ضدهوایی سرنگون شده است.

خبرگزاری‌های حکومتی ایران صبح روز شنبه۲۱ دی‌ماه ۹۸ با صدور اطلاعیه‌ای از ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور ساقط شدن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بر اثر اصابت موشک ضد هوایی اعلام کردند.

بیانیه ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران به طور مسخره آمیزی دلایل هدف قرار گرفتن این هواپیما را که تمامی سرنشینان آن کشته شدند به بهانه‌هایی همچون: «این هواپیما هنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفت.» و یا «در ساعات پس از انجام عملیات موشکی، پروازهای جنگی نیروهای آمریکایی در پیرامون کشور افزایش یافته و برخی اخبار نیز از مشاهده ی اهداف هوایی به سمت مراکز راهبردی در کشور به واحدهای دفاعی واصل و اهداف متعددی در برخی صفحات رادار مشاهده شد که موجب حساسیت بیشتر در مجموعه‌های پدافند هوایی گردید.» اعلام کردند.

Share