نوشیدن پنج نوشیدنی الکلی در هفته برای قلب مفید است

ایرانیان انگلستان – همایون خیری :


گرچه یکی از عوارض نوشیدن فراوان نوشابه‌های الکلی از کار افتادگی کبد است اما نتایج یک مطالعه تازه که توسط گروهی از پژوهشگران سوئدی و نروژی منتشر شده نشان می‌دهد نوشیدن سه تا پنج نوشیدنی الکلی در هفته می‌تواند برای حفظ سلامتی قلب مفید باشد.

پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت نروژ در ترودنهایم و موسسه کارولینسکا در سوئد که گزارش خود را در نشریه بین‌المللی کاردیولوژی منتشر کرده‌اند می‌گویند مطالعه آن‌ها نشان داده تفاوت قابل توجهی میان نوشیدن شراب، آبجو و نوشیدنی نظیر ویسکی وجود ندارد و مصرف متعادل هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای قلب مفید باشد. یکی از دلایلی که در گزارش جدید برای مفید بودن نوشیدن نوشابه‌های الکلی عنوان شده افزایش کلسترول خوب است.

کلسترول خوب یا لیپوپروتئین با چگالی زیاد که به اختصار به نام اچ دی ال (HDL) شناخته می‌شود مجموعه‌ای از ۸۰ تا ۱۰۰ پروتئین است که مولکول‌های چربی را در بدن جابجا می‌کند. دلیل خوب بودن این نوع کلسترول در این است که با افزایش مقدار آن در خون مولکول‌های چربی بیشتری توسط این مجموعه پروتئینی جابجا می‌شود. در نتیجه بخش عمده‌ای از چربی که بطور معمول در عروق خونی انباشته می‌شود با افزایش کلسترول خوب از عروق جمع آوری می‌شوند و در نتیجه بیماری‌های قلبی کاهش می‌یابند.

مطالعه بر روی بیماران نروژی مبتلا به حمله قلبی نشان داد ۴۱ درصد مبتلایان یا هرگز الکل نمی‌نوشیدند و یا در هفته فقط نیمی از یک نوشابه الکلی را تمام می‌کردند. پژوهشگران در گزارش خود می‌نویسند یکی از ویژگی‌های جمعیتی نروژ در مورد مصرف الکل این است که تعداد قابل توجهی از ساکنان این کشور بندرت می‌نوشند یا هرگز نمی‌نوشند. چنین الگوی جمعیتی در مورد مصرف الکل می‌تواند زمینه مناسبی برای مطالعه سلامت قلب در میان نروژی‌ها فراهم کند. بنابراین ابتلا به سکته قلبی در این کشور می‌تواند ناشی از مصرف کم الکل و در نتیجه کاهش کلسترول خوب در عروق خونی ساکنان نروژ باشد.

معاینه قلب آزمایش شوندگان در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ نشاندهنده فقدان بیماری قلبی در آن‌ها بود اما یازده سال بعد گروهی از همان آزمایش شوندگان با عوارض ناشی از حمله قلبی به بیمارستان‌ها مراجعه کرده بودند. این گروه را کسانی تشکیل می‌دادند که علاقه‌ای به نوشیدن الکل نداشتند یا بندرت الکل می‌نوشیدند. نوشیدن متعادل الکل در همین بیماران بصورت ۵ نوشیدنی در ماه بمرور به تغییر شرایط قلبی آن‌ها منجر شد بطوری که ۲۱ درصد آن‌ها با خطر حمله قلبی کمتری روبرو شدند.

پژوهشگران نروژی و سوئدی در گزارش خود می‌نویسند با آزمایش ۵۹ هزار مورد حمله قلبی مشخص شد که میزان بهبودی نزدیک به ۳ هزار نفر از بیمارانی که دچار احتقان قلبی مزمن بودند پس از نوشیدن الکل در حدود ۲۸ درصد افزایش یافته بود.

تهیه کنندگان گزارش می‌گویند آنچه آن‌ها توصیه می‌کنند این است که نوشیدن متعادل الکل در هر وعده برای پنج بار در هفته می‌تواند سلامت قلب را تامین کند اما با نوشیدن غیرمتعادل آنچه رخ می‌دهد افزایش خطر از کار افتادگی کبد است.

سال گذشته همین گروه پژوهشی در مطالعه‌ای که نتایج آن در نشریه طب داخلی منتشر شد نتیجه گیری کرده بودند که کسانی که هر هفته ۵ نوبت نوشیدنی متعادل الکلی می‌نوشند ۳۳ درصد کمتر از کسانی که الکل نمی‌نوشند مبتلا به حمله قلبی می‌شوند.

Share