مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران می‌رود

بی بی سی : عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر از سفر جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران داده است.

این اولین سفر آقای بورل به ایران پس از انتصاب بعنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است، پیش از وی فدریکا موگرینی این مسئولیت را برعهده داشت.

آقای موسوی گفته است که در سفر روز دوشنبه ۱۴ بهمن، آقای بورل قرار است با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و سایر مقامات ارشد ایران دیدار و گفتگو کند.

جوسپ بورل از مهرماه امسال سکاندار سیاست خارجی اتحادیه اروپا شد و تا پیش از آن وزیرخارجه اسپانیا بود. او جانشین فدریکا موگرینی شده که به سبب مذاکرات هسته ای و برجام، نامش برای ایرانیان آشناست.

سفر آقای بورل در حالی انجام خواهد شد که سه کشور اروپایی طرف ایران در توافق هسته‌ای پس از گام پنجم ایران در کاهش تعهداتش در برجام اعلام کردند که تصمیم دارند تا مکانیزم حل اختلاف یا مکانیزم ماشه را فعال کنند.

سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای در روز ۲۴ دی‌ماه رسما از فعال شدن سازوکار رفع اختلاف در توافق برجام خبر دادند.

در این نامه که به امضای وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان رسیده بود آمده بود که “با توجه به اقدامات انجام شده توسط ایران، ما انتخاب دیگری به جز توسل به کمیسیون مشترک در چارچوب مکانیسم حل اختلاف نداریم”.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی گفته اند علیرغم فعال شدن سازوکار حل اختلاف، رهبران این کشورهای “به کارزار فشار حداکثری علیه ایران نمی پیوندند”. این کارزا را دولت دونالد ترامپ با خروج از توافق هسته ای برجام راه انداخته است.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا ساعاتی پس از انتشار بیانیه مشترک سه کشور اروپایی، گفت هدف از فعال کردن ساز و کار حل اختلاف “تشویق ایران” به بازگشت به تعهداتش است. آقای راب در پاسخ به موضع و نقش روسیه و چین در رابطه با این ساز و کار گفت: “ما با آنها در تعامل هستیم و باید روشن بگوییم که این موضوعی صرفا بین ما و آمریکا نیست بلکه مساله ایران، مساله جهانی است”.

Share