ناهید حسینی: این انتخابات نه آزاد است و نه عادلانه، باید تحریم شود

اوایل اسفندماه سال جاری، یازدهمین دوره انتخابات مجلس ایران برگزار و تا کنون احزاب و تشکل‌های سیاسی در کردستان ایران این انتخابات را تحریم کرده‌اند.

در این ارتباط آژانس کُردپا مصاحبه‌ای را با ناهید حسینی، پژوهشگر امور زنان و آموزش انجام داده که عیناً در پی می‌آید:

آژانس کُردپا: با در نظر گرفتن اعتراضات سه ماه اخیر در ایران، مشارکت مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس در چه سطحی خواهد بود؟

رژیم جمهوری اسلامی در طول ٤ دهه، توانسته با استفاده از شرکت مردم در انتخابات، برای خود مشروعیت داخلی و جهانی بخرد. واقعیت اینست که رژیم، مردم را برای دو گزینه آماده می‌کرد؛ بد و بدتر. آنها چاره‌ای جز انتخاب گزینه بد را نداشتند. در این راستا نقش روشنفکران و نیروهای تبلیغی رژیم را نباید نادیده گرفت و همینطور در هر دوره یک رئیس جمهور جنجالی را برای گرم کردن بازار انتخابات به میدان کشیده‌اند. باید بگویم مردم این فرصت‌ها را در اختیار رژیم قرار دادند تا شاید ناظر تحولات قدم به قدم در عرصه سیاسی و اجتماعی ایران بشوند ولی این بار رژیم تلاش دارد با دادن پول به افراد رای دهنده و بزرگ کردن مسئله جنگ و مظلوم نمایی به علت کشته شدن قاسم سلیمانی، مردم را دوباره وارد میدان کند. بنظر من این بار با همیشه فرق دارد و بازار انتخابات گرم نخواهد شد و با شرکت کمی از مردم مسئله را خاتمه می‌دهند.

آژانس کُردپا: پس از چهل سال تا کنون بند ١٥ و ١٩ قانون اساسی در رابطه با آموزش به زبان مادری عملی نشده، آیا حکومت برای مشارکت بیشتر مردم بار دیگر وعده عملی نمودن آموزش به زبان مادری خواهد داد؟

در ماهیت این رژیم نه رعایت قانون مطرح است و نه توجه به خواست مردم، بارها و بارها قول‌هایی داده‌اند ولی عمل نکرده‌اند. حتی اگر باز هم آموزش به زبان مادری را مطرح کنند، نباید باور کرد چون نه این کار را خواهند کرد و نه اعتقادی به از بین بردن تبعیض دارند.

آژانس کُردپا: در این وضعیت سیاسی، حکومت چه راهکارهایی را برای مشارکت مردم در انتخابات در پیش خواهد گرفت؟

ممکن است قول‌های اقتصادی بدهند، ممکن است با پول رای بخرند، دوباره جنگ را علم کنند و از مردم حمایت بخواهند. از طرف دیگر حاضر نیستند شیوه شمردن آراء را الکترونیکی کنند، می‌خواهند دستشان برای تقلب باز باشد. اما هر کاری هم بکنند، این بار این انتخابات مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

آژانس کُردپا: در آخر، دیدگاه خودتان را درباره یازدهمین دوره انتخابات مجلس و آینده مجلس بیان کنید؟

به نظر من این انتخابات از آنجایی که نه آزاد است و نه عادلانه، باید تحریم شود. اگر هم موفق به انجام آن شوند، نمایندگان یک دست سپاه پاسداران با تایید شورای نگهبان صندلی‌ها را خواهند گرفت، که اوضاع مملکت را بدتر از قبل خواهد کرد. یعنی مجلس به یک پادگان حکومتی تبدیل خواهد شد و هیچکدام صلاحیت نمایندگی مردم ستمدیده را نخواهند داشت.

Share