روزنامه لبنانی: واشنگتن مانع مذاکره ریاض با تهران

روزنامه لبنانی البناء به نقل از برخی منابع فرانسوی اعلام کرد که سعودی‌ها خواستار گفت‌وگو با ایران بودند اما آمریکایی‌ها با این مساله مخالفت کردند.

به گزارش ایسنا، روزنامه البناء لبنان نوشت: برخی منابع فرانسوی به نقل از مسئولان سعودی اعلام کردند که بعد از حمله به آرامکو، عربستان تمایل داشت با ایران مذاکره کند اما آمریکا با این مساله مخالفت کرد و مانع انجام این کار شد.


این مسئولان سعودی افزودند: آمریکایی‌ها به عربستانی‌ها گفته‌اند که بعد از آغاز تظاهرات و ناآرامی‌ها در عراق، لبنان و ایران اوضاع بهتر خواهد شد و نظام ایران اکنون در وضعیت سختی قرار دارد ، بنابراین نباید مذاکره کرد.
منابع فرانسوی همچنین به نقل از مسئولان سعودی اعلام کردند که در رابطه با سیطره حزب‌الله بر لبنان هیچ مشکلی ندارند اما در مقابل باید یمن را به ما بدهند.


یک مسئول سعودی گفته است: ریاض پول زیادی به سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان داد اما این حمایت ها بی فایده بود و از امروز دیگر هیچ پولی به سعد حریری نخواهد داد.


این مسئول سعودی همچنین تاکید کرده است: ریاض معتقد است که مذاکره فراگیر میان ایران و عربستان امکان پذیر است؛ مذاکره ای که پرونده های مختلف در منطقه از جمله مساله یمن و لبنان را نیز شامل شود. ریاض آمده است تا اجازه دهد ایران بر لبنان سیطره یابد اما در مقابل از یمن دست بکشد و حوثی ها را قانع کند که به مذاکره بیایند و در حکومت مشارکت داشته باشند نه اینکه به طور کامل تحت سلطه آن ها باشد.

Share