وزیر علوم اسرائیل: «دانشمندان ما واکسن کرونا را در ظرف سه ماه آینده در اختیار جهانیان قرار خواهند داد»

دانشمندان اسرائیلی در آستانه تولید اولین واکسن کرونا قرار گرفته اند. تهیه این واکسن به مرحله پیشرفته ای رسیده و دست اندرکاران آن امید دارند که در ظرف چند هفته و یا حداکثر ۹۰ روز بتوان آن را در دسترس مردم قرار داد. به موازات اسرائیل، دولت های چین و ایالات متحده نیز هر یک به طور جداگانه و در عین همکاری نزدیک با یکدیگر می کوشند واکشن ضد کرونا را بیابند و بشریت را از یک فاجعه بزرگ دور نگاه دارند. اسرائیل در علم پزشکی پیشرفت های چشم گیری داشته و اکنون باید دید که آیا دانشمندان این کشور هستند که برنده این مسابقه انسان دوستانه خواهند شد و یا جایزه این دستاورد، ابتدا به دانشمندان آمریکایی و چینی تعلق خواهد گرفت.

وزیر علوم و فن آوری اسرائیل، عوفیر اکنونیس که این خبر را اعلام کرد، گفت: «اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، واکسن می تواند ظرف چند هفته آینده آماده شده و در عرض ۹۰ روز در دسترس عموم قرار گیرد».

منابع خبری رادیو پیام اسرائیل در ایران گفتند که این خبر از ساعات بعدازظهر دیروز (پنجشنبه) در شبکه های اجتماعی فارسی زبان در ابعاد گسترده انتشار یافته و موجب خشنودی مردم گردیده است. در برخی شبکه های اجتماعی در توئیتر و اینستاگرام نوشته شده که ایرانیان اطمینان دارند که اسرائیل پیشگام عرضه این واکسن خواهد بود – امری که در حال حاضر قابل پیش بینی نیست.

یک هفته پس از شیوع ویروس کرونا در چین، و مبتلا شدن ده ها نفر از گردشگران کشورهای مختلف در کشتی تفریحی دایموند پرینسس در نزدیکی آب های ژاپن بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام داشت که به موسسه پژوهشهای عفونتی در اسرائیل دستور داده بلافاصله به تلاش برای تولید واکسن کرونا دست بزنند.

وزیر علوم اسرائیل، با توصیف این دستاورد به عنوان “یک موفقیت جالب”، توضیح داد که انستیتوی پژوهشی میگال (موسسه تحقیقات گالیل) رسالت کار بر روی این واکسن را بر عهده دارد. وی این دستاورد را تبریک گفت و با اشاره به شیوع ویروس کرونا در سطح جهان افزود: «من اطمینان دارم که پیشرفت‌های بیشتری به سرعت حاصل خواهد شد و این امکان را برای ما فراهم خواهد ساخت تا پاسخی جدی به تهدید شدید کووید-۱۹ (ویروس کرونا) بدهیم».

در چهار سال گذشته تیمی از دانشمندان موسسه میگال اقدام به ساخت واکسنی برای ویروس برونشیت عفونی مرغی (IBV) کرده‌اند، که باعث ایجاد بیماری برونشیت در میان مرغ ‌ها می شود. اثربخشی این واکسن در آزمایشات بالینی انجام شده در پژوهشکده دامپزشکی اسرائیل اثبات شده است.

دکتر خِن کاتس، سرپرست گروه بیوتکنولوژیکی موسسه میگال گفت: «ایده اصلی ما توسعه فناوری، و نه به طور خاص واکسن برای این نوع یا آن نوع ویروس بود. چارچوب علمی برای واکسن، مبتنی بر بُردار یک پروتئین جدید است، پروتئینی که محلول کایمریک را تشکیل می دهد و آنتی ژن ویروسی را با استفاده از اندوسیتوز فعال شده در بافت های مخاطی ایجاد می کند و باعث می‌شود بدن آنتی بادی را علیه ویروس تشکیل دهد».

اندوسیتوز یا درون بری، فرآیندی سلولی است و به بردن مواد خارجی اعم از جامد یا مایع از طریق غشای یاخته (سلول) به درون آن اطلاق می‌شود.

دکتر کاتس گفت: «در آزمایشات بالینی، این تیم ثابت کرد که واکسیناسیون دهانی، سطح بالایی از آنتی بادی های خاص ضد آی‌بی‌وی ایجاد می کند».

وی افزود: «بیایید آن را شانس خالص بنامیم. ما تصمیم گرفتیم که ویروس کرونا را به عنوان الگویی برای سیستم خود به عنوان اثباتی برای ایده فناوری‌امان انتخاب کنیم».

دکتر کاتس گفت: «اما پس از ایجاد توالی دی ان ای ویروس کرونا توسط دانشمندان، پژوهشگران موسسه میگال آن را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که ویروس کرونای مرغ ها، شباهت ژنتیکی بالایی با نوع انسانی آن دارد و از همان مکانیسم عفونت ساز استفاده می کند، که در نتیجه، این امر احتمال دستیابی به واکسن مؤثر انسانی در مدت زمانی کوتاه را افزایش می دهد».

او افزود: «تنها کاری که ما باید انجام دهیم، این است که سیستم را با ترتیب جدید تنظیم کنیم. ما در میانه این روند هستیم و امیدوارم ظرف چند هفته واکسن را در دست داشته باشیم. بله، فقط طی چند هفته، اگر همه اینها کار کند، ما واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا خواهیم داشت».

عوفِر آکونیس، وزیر علوم و فن آوری اسرائیل گفت که او به مدیر کل وزارتخانه مطبوع خود دستور داده است که کلیه مراحل اخذ مجوز را با هدف تسریع در رساندن واکسن کرونا به بازار دنبال کند.

داوید سیگودون ، مدیر عامل موسسه میگال نیز گفت: «با توجه به نیاز فوری جهانی به واکسن کرونای انسانی، ما هر کاری را برای تسریع کارها انجام خواهیم داد». وی افزود: «ایمنی واکسن می تواند در عرض ۹۰ روز به تأیید برسد».

سیگدون گفت که این یک واکسن خوراکی است که آن را در دسترس همه مردم قرار خواهیم داد.

Share