واکنش سرد تهران به پیشنهاد آمریکا برای کمک به کنترل شیوع کرونا در ایران

بی بی سی : ایران واکنشی سرد به پیشنهاد آمریکا برای کمک به کنترل شیوع ویروس کرونا نشان داده است.

وزارت امور خارجه ایران پیشنهاد ایالات متحده را “ادعایی مضحک و یک بازی سیاسی‌روانی” خوانده و عباس موسوی سخنگوی این وزارتخانه، خبر داده ایران بخشی از نیازهای خود از جمله کیت‌های تشخیص ابتلا به ویروس کرونا را از “کشورهای دوست” تامین کرده است.

به گفته آقای موسوی “بخش قابل توجهی از نیازهای کلیدی کشور شامل ۱۰۰ هزار کیت تشخیص، ماسک های ویژه جراحی، دستگاه های تنفس مصنوعی و غیره از طریق کشورهای دوست تامین شده و محموله های دیگری نیز در راه است که به موقع اطلاع‌رسانی خواهد شد”.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته “کشوری که با تروریسم اقتصادی خود باعث فشارهای گسترده بر مردم ایران شده و حتی راه خرید دارو و تجهیزات پزشکی را مسدود کرده است، ادعایی مضحک و یک بازی سیاسی – روانی است”.

او پیش از این در زمان آغاز به کار سازوکار سوئیسی تبادل دارو با ایران گفته بود دارو، غذا و لوازم پزشکی در شمار تحریم های آمریکا قرار ندارد که به چنین سازوکاری احتیاج حیاتی باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا به تازگی در بیانیه ای با امضای مایک پومپئو وزیر خارجه این کشور، اعلام کرده بود که آماده کمک به مردم ایران برای مبارزه با شیوع ویروس کروناست که از آن به “بحران بهداشت عمومی” یاد شده است.

آقای پومپئو در بیانیه خود گفته است که آمریکا “بر تعهد خود به کمک برای جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی تاکید دارد و در کنار مردم ایران ایستاده است”. ایالات متحده اعلام کرده این پیشنهاد از طریق سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران به دست مقام ها رسانده شده است.

مقام های جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی ده روز پیش اعلام کردند که ویروس کرونا وارد این کشور شده و از شهر قم به سایر نقاط کشور شیوع پیدا کرده است. وزارت بهداشت ایران می گوید تا ظهر دهم اسفند ۴۳ ایرانی جان خود را از دست داده‌اند.

شماری از کشورهای همسایه ایران، کانادا و گرجستان هم اعلام کرده اند مسافرانی از این کشور عامل ورود ویروس کرونا به آن کشورها بوده اند.

پیش از این حسن روحانی رئیس جمهور ایران، گفته بود که دشمنان می خواهند با بهانه ویروس کرونا فعالیت کشور را به تعطیلی بکشند و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، هم هدف گزارش ورود این ویروس به قم را تحت تاثیر قرار دادن انتخابات مجلس خوانده بود.

آقای روحانی امروز در تماس تلفنی با امیر قطر گفته است که “ویروس کرونا به یک مشکل جهانی تبدیل شده و همه ملت‌ها و دولت‌های جهان باید در کنار هم بوده و با کمک به یکدیگر هرچه زودتر از این مشکل عبور کنند”.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز آمار تعداد مبتلایان به کرونا در سطح ایران را هم ۵۹۳ نفر اعلام کرد. تعداد این افراد یک روز پیش ۳۸۸ نفر بود. به گفته وزارت بهداشت ایران تاکنون ۱۲۳ نفر پس از ابتلا به این ویروس بهبود یافته‌اند.

دولت جمهوری اسلامی ایران هشدار داده که این هفته “اوج شیوع” کرونا در این کشور خواهد بود.

طبق اطلاعاتی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده تا روز پنجشنبه ۸ اسفند، در مجموع دست کم ۲۱۰ نفر در شهرهای مختلف ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته‌اند. وزارت بهداشت ایران این آمار را رد کرده است.

مقام های دولتی می گویند به دلیل کمبود کیت تشخیص ابتلا به کرونا از این کیت ها فقط برای بیمارانی که وضعیت جسمانی حادی داشته باشند استفاده می شود.

گزارش شده است که چین محموله هایی از این کیت ها را به ایران فرستاده است.

برخی از مقام های جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا بوده اند با استفاده از این کیت ها آزمایش داده اند. رسانه های ایران امروز گزارش داده اند که نمایندگان مجلس مورد آزمایش قرار گرفته اند که بر اساس آن معلوم شده ۵ نفر به ویروس مبتلا هستند. مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد.

تاکنون برخی از مقام های ایرانی اعلام کرده اند که به این ویروس مبتلا شده اند. معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان، ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت و دست کم سه نماینده مجلس از ابتلای خود خبر داده اند.

یک نماینده منتخب مجلس برای دوره یازدهم، رئیس دفتر و خواهر آیت الله موسی شبیری زنجانی از مراجع قم و هادی خسروشاهی سفیر پیشین در واتیکان در روزهای اخیر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

Share