رئیس جمهوری چین وارد شهر خاستگاه شیوع ویروس کرونا شد

شیوع ویروس کرونا بیش از ۱۰۰ کشور جهان را درگیر کرده است. این در حالی است که چین، کشوری که این ویروس از آنجا به سایر نقاط جهان شیوع پیدا کرد، روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند (۱۰ مارس)، کمترین میزان ابتلای جدید به کرونا در ۴۰ روز اخیر را با ۱۹ مورد ثبت کرد. این آمار شامل مبتلایان جدید کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته است. شمار افرادی که در این مدت بر اثر این بیماری جان باخته‌اند نیز ۱۷ نفر گزارش شده است.

با این حال، دو ماه و نیم پس از شیوع این ویروس ۳ هزار و ۱۳۶ نفر در چین جان خود را از دست داده‌اند و با کاهش خطر شیوع کرونا، برخی مقررات سختگیرانه کنار گذاشته شده است.

بریتیش ایرویز تمام پروازهای خود به ایتالیا را لغو کرد
بریتیش ایرویز، تمام پروازها خود از مبدا ایتالیا و به مقصد این کشور را تا تاریخ چهار آوریل (۱۶ فروردین) به دلیل شیوع ویروس کرونا، لغو کرد.

این شرکت هواپیمایی اعلام کرد تمام ۶۰ پرواز روزانه خود به شهرهایی مانند میلان، ونیز، رم و … را پس از تصمیم دولت بریتانیا مبنی بر قرنطینه دو هفته‌ای افرادی که از ایتالیا به این کشور وارد می‌شوند اتخاذ کرده است.

آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در هند به ۵۶ نفر رسید
مقام‌های پزشکی هند از شناسایی ۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در جنوب غربی این کشور خبر دادند. با این موارد جدید، تعداد کلی بیماران کووید-۱۹ در هند به ۵۶ نفر رسیده است.

سه فرد جدید مبتلا به این بیماری در ایالت کارناتاکا شناسایی و شش فرد دیگر در ایالت کرالای هند ثبت شده‌اند. تمام این افراد تحت قرنطینه قرار گرفته‌اند.

جمهوری چک مدارس را تعطیل کرد
آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک اعلام کرد که مدارس این کشور از روز چهارشنبه به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل خواهند شد.

وی همچنین رویدادهایی با شرکت بیش از ۱۰۰ نفر را نیز ممنوع اعلام کرد. این کشور اروپای مرکزی تاکنون ۴۰ فرد مبتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده است.

پاپ خطاب به کشیش‌ها: به عیادت بیماران مبتلا به ویروس کرونا بروید
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان از کشیش‌ها خواست که «شهامت بیرون رفتن و عیادت» از افراد مبتلا به ویروس کرونا را داشته باشند.

وی خواستار همراهی کشیش‌ها با کادر پزشکی و داوطلبانی که به بیماران مبتلا به کرونا رسیدگی می‌کنند، شد.

پنجمین مورد ابتلا به کرونا در افغانستان ثبت شد
وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرد شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور به پنج مورد رسید.

وی درباره آخرین مورد ابتلا به این ویروس در افغانستان گفت: یک مورد جدید در ولایت سمنگان در شمال افغانستان ثبت شده است. فرد مبتلا سه روز قبل از شهر گرگان ایران به افغانستان برگشته بود.

طبق گفته مقام‌های افغان، آزمایش ویروس کرونای چهار فرد دیگر نیز در ولایت هرات که هم مرز با ایران است، پیش از این مثبت اعلام شده بود.

رئیس جمهوری چین وارد ووهان شد
شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز سه‌شنبه وارد شهر ووهان، مرکز شیوع ویروس کرونا شد. این نخستین بازدید او از این شهر پس از شروع و گسترش شیوع بیماری کووید-۱۹ است.

خبرگزاری شینهوای چین اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور در سفر خود به ووهان، با کادر پزشکی مراکز درمانی، افسران نظامی و سربازان، کارمندان، پلیس، مقامات و داوطلبانی که در خط مقدم مبارزه با این ویروس کرونا بودند دیدار می‌کند. وی همچنین از بیماران نیز عیادت خواهد کرد.

همزمان با این سفر، رسانه‌های محلی اعلام کردند که مقام‌های استان هوبئی چین در حال بررسی برنامه‌هایی هستند تا اجازه سفر به افراد در مناطق با خطر کم یا متوسط در این استان داده شود.

طبق گفته رسانه‌های محلی، ممکن است افراد با استفاده از یک سیستم کنترل مبتنی بر موبایل اجازه سفر پیدا کنند. مقام‌های محلی چینی در هفته‌های اخیر از این سیستم نظارتی بسیار استفاده کرده‌اند.

با این حال، هشدارهای مقام‌های چین در مورد خطرات انتقال بیماری از سوی افراد خارجی یا چینی‌هایی که از کشورهایی مانند ایران و ایتالیا به کشور خود بر می‌گردنند افزایش یافته است.

Share