پشت ‌پرده قیمت‌های باورنکردنی پراید جمشید بسم الله

ایرانپرس نیوز : مدیرمالی سایپا با اشاره به افزایش شدید نرخ خودرو در روزهای اخیر در بازار گفته: این افزایش قیمت خودرو در بازار هیچ ارتباطی با خودروساز و شرکت سایپا ندارد و این افزایش فقط در بازار رخ داده است!

یک کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه دولت مقصر اصلی افزایش بی‌سابقه قیمت خودرو است، گفت: تمام ریشه گرانی‌ها در بازار‌ها و کالا‌های مختلف از جمله خودرو، خود دولت و سیاست‌های ناکارآمدی است که به کارگرفته می‌شود.

فرید زاوه افزود: سیاست‌های تورمی که دولت آن‌ها را به کار می‌گیرد به افزایش تورم و نقدینگی دامن می‌زند و این امر در نهایت باعث می‌شود که بازار‌های مختلف دچار التهاب شود، چرا که همه می‌خواهند پول نقد خود را به دارایی فیزیکی و با دوام تبدیل کنند و برای همین موضوع نیز است که در دو سال اخیر تقاضا برای خودرو افزایش یافته و همین موضوع قیمت‌ها را در بازار با افزایش روبرو کرده است.

یک کارشناس دیگر صنعت خودرو هم در گفتگو با فرارو گفت: منابعی که باید در صنعت خودرو سرمایه‌گذاری می‌شد، با دستور دولت احمدی‌نژاد در کشور‌هایی مانند سنگال و ونزوئلا سرمایه‌گذاری شد و میلیون‌ها دلار از سرمایه‌های مردم در این کشور‌ها هدر رفت.

امرالله امینی افزود: اگر همین پول‌ها در صنعت خودروسازی و قطعه سازی سرمایه‌گذری می‌شد، امروز شما دیگر مجبور نبودید همچنان پراید را تولید کنید، بنابراین همان‌طور که عرض کردم تا زمانیکه دولت در این صنعت دخالت می‌کند و خودروسازان نیز همچنان بر انجام سیاست‌های اشتباه خود اصرار می‌ورزند، وضعیت صنعت اسفناک خودرو و افزایش عجیب و غریب قیمت‌ها ادامه خواهد داشت.

چه کسانی بر طبل گرانی خودرو می‌کوبند؟
سکوت دولت روحانی درباره پراید ۹۰ میلیونی!

روزنامه آفتاب یزد نوشت: اگر می خواهید بدانید بازار عجیب و غریب خودرو در کشورما دست چه کسانی است لازم است به پارکینگ هایی در مرکز شهر رجوع کنید که ظاهر اسفناکی دارند و به اصطلاح مخروبه اند اما داخل شان پر است از انوعخ خودروهای صفرکیلومتری که خاک دارند می خورند. داستان ساده و سر راست است؛ این پارکینگ ها متعلق به از ما بهتران است لیکن به جای آنکه داخل شان محل پارک خودروی مدیران و مجموعه نهاد مربوطه باشد تغییر کاربری داده شده و توسط این پارکینگ ها به نوعی برای بازار خودرو تعیین و تکلیف می شود.

بنده برحسب اتفاق هفته گذشته داخل یکی از این پارکینگ ها شدم.گوش تا گوش پر بود از خودروهای صفرکیلومتر داخلی و گرانقیمت خارجی.از همین خودروهایی که تقریبا روزی دو الی سه میلیون روی قیمت اش می رود.یعنی صاحب این خودروها، این روزها خیلی راحت پا روپای خود انداخته ولی هر ساعت بر روی سرمایه اش می رود و به ریش من وشما می خندد. نکته اینجاست که نباید به دنبال آدرس غلط رفت؛همه ماجرا در جاده مخصوص تهران – کرج خلاصه نمی شود،در همین مرکز تهران است که برخی تصمیم می گیرند امروز پراید ۹۰ میلیون تومان شود و روز بعد ۱۰۰ میلیون.

سوال بسیاری این است: آیا دولت نمی تواند کاری کند؟ کلاه دولت دیگر برای آن کسانی که باید حساب ببرند و نمی برند پشم ندارد.به نوعی زورشان از دولت بیشتر است و بدون نظارت تصمیم می گیرند و اعمال می کنند. به نظر می رسد تا ساختارهای غلط اصلاح نشود و برخی از آن ها حتی از بین نرود آش همین آش و کاسه همین کاسه است.شک نباید کرد با این وضعیت سال دیگر همین موقع باید افسوس پراید ۱۰۰ میلیون تومانی را بخوریم.همین حالا هم اگر جایی بگوییم پراید ۵میلیونی را به خاطر داریم گویی ۹۹ سال سن داریم اما خیر.مگر چند سال گذشته ؟ضمنا فراموش نکنیم این افزایش های قیمت فقط به خودرو خلاصه نخواهد شد .گرانی پساکرونایی است و حتما سفره ها را کوچکتر و کوچکتر می کند!

Share