تظاهرات در بریتانیا و استرالیا با وجود کرونا؛ ‘جان سیاهان مهم است’

بی بی سی : در لندن، پایتخت بریتانیا هزاران نفر بیرون ساختمان پارلمان تجمع کردند تا اعتراض خود را به نژادپرستی و کشته شدن جورج فلوید در آمریکا نشان دهند.

عنوان این اعتراض سراسری در لندن و سایر نقاط جهان جنبشی است که اینطور نامیده می‌شود: “جان سیاهان مهم است.”

جورج فلوید، مرد آفریقایی‌تبار آمریکایی هنگامی که در بازداشت پلیس بود کشته شد.

درخواست مقام‌های دولت بریتانیا برای لغو تظاهرات به دلیل افزایش خطر ابتلا به کرونا و هم‌زمان بارندگی در لندن، مانع تجمع معترضان نشده است.

علاوه بر دولت، کارشناسان بهداشتی هم در مورد خطرات انتقال ویروس در چنین تجمعاتی هشدار داده‌اند.

برگزارکنندگان تجمع از مردم خواسته‌اند که دو متر فاصله را رعایت کنند و ماسک بزنند. هر لحظه بر شمار تظاهرکنندگان در مرکز لندن افزوده می‌شود.

این چهارمین تظاهرات اعتراضی در حمایت از سیاهپوستان است که طی یک هفته اخیر در بریتانیا برگزار شده است.

معترضان که بیشترشان جوان هستند روی پلاکاردها نوشته‌اند: “سکوت سفیدپوستان خشونت است”، “باید کنار هم بایستیم”، “سکوت هم‌دستی در قتل است.”

کسری ناجی، گزارشگر بی‌بی‌سی که در محل تجمع است می‌گوید، مردم سعی دارند فاصله خود را برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا حفظ کنند، اما با افزایش جمعیت فاصله‌ها کم می‌شود.

کسری ناجی در حالی گزارش می‌داد که هلی‌کوپتر پلیس بالای سر او در پرواز بود. او می‌گوید برگزارکنندگان تاکید کرده‌اند که این اعتراض با آرامش و مسالمت برگزار خواهد شد.

قرار است فردا تظاهرکنندگان مقابل سفارت آمریکا در لندن تجمع کنند.

تظاهرات مشابه علیه کشته شدن جورج فلوید در بازداشت پلیس در آمریکا به خشونت کشیده شده بود.

رفع ممنوعیت در دقیقه آخر
در استرالیا هم که روز زودتر آغاز می‌شود، ده‌ها هزار نفر در تظاهرات “جان سیاهان مهم است” در شهرهای سیدنی، ملبورن، بریزبن و آدلاید جمع شدند.

هرچند اعتراض اصلی به مرگ جورج فلوید، مرد آفریقایی‌تبار در بازداشت پلیس آمریکاست، اما تظاهرات در استرالیا به محلی برای اعتراض به رفتار “تبعیض‌آمیز پلیس” با بومیان این کشور تبدیل شد.

دادگاه ایالتی در سیدنی تظاهرات را به دلیل نقض قوانین ایمنی زمان شیوع کرونا ممنوع اعلام کرد و به همین دلیل چند نهاد به خاطر دعوت به برگزاری تظاهرات جریمه شدند؛ اما این حکم بعدا تغییر کرد.

برگزار کنندگان به دادگاه عالی استرالیا شکایت کردند و ۱۵ دقیقه مانده به زمان اعلام شده برای تظاهرات، این ممنوعیت با حکم دادگاه لغو شد.

Share