واکنش گروه “تندر” به خبر دستگیری رهبر این گروه توسط وزارت اطلاعات

ساعتی بعد از آنکه وزارت اطلاعات دستگیری جمشید شارمهد، رهبر گروه “تندر” را اعلام کرد، سایت اینترنتی این گروه به طور ضمنی “ربوده شدن مهندس جمشید شارمهد” را مورد تأیید قرار داد. معلوم نیست که رهبر گروه “تندر – انجمن پادشاهی ایران” چگونه و در کجا بازداشت یا ربوده شده است. فرود فولادوند، بنیانگذار این گروه، نزدیک به ده سال قبل ناپدید شده بود.

به گزارش رادیو فرانسه، روز شنبه ١١ مرداد/اول اوت، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که جمشید شارمهد، “سرکردۀ گروه تروریستی تندر که از آمریکا عملیات مسلحانه و خرابکارانه در ایران را هدایت می‌کرد، در پی عملیاتی پیچیده اکنون در دستان قدرتمند سربازان گمنام امام زمان قرار دارد”. منظور از عبارت “سربازان گمنام امام زمان”، وزارت اطلاعات است.

این وزارتخانه می‌افزاید: “جمشید شارمهد در سال ۱۳۸۷ عملیات انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز را طراحی و اجرا کرد. در آن اقدام تروریستی ۱۴ نفر کشته و ۲۱۵ نفر از عزاداران مجروح شدند”.

گروه “تندر- انجمن پادشاهی” قبلاً مسئولیت این سوءقصد را به عهده گرفته بود.

وزارت اطلاعات چند سوءقصد دیگر را نیز به این گروه نسبت می‌دهد و می‌نویسد: “تندر در سال‌های اخیر قصد اجرای چند عملیات بزرگ را داشت. منفجرکردن سد سیوند شیراز، انفجار بمب‌های سیانوری در نمایشگاه کتاب تهران و منفجرکردن بمب در حرم امام خمینی از جمله این عملیات‌ها بود”. ظاهراً هیچیک از این عملیات موفقیت‌آمیز نبوده است.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران یادآوری می‌کند که جمشید شارمهد جانشین فرود فولادوند است و سپس می‌افزاید: “انفجار مقابل منزل امام جمعه نهاوند در سال ١٣٨٨ از دیگر اقدامات تروریستی انجمن پادشاهی است… این گروهک در ترور مسعود علی‌محمدی از دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور نیز نقش داشت”.

بیانیۀ “تندر”
ساعتی بعد از خبر بازداشت، سایت “تندر” در واکنش به “خبرهای منتشرشده از ربوده شدن مهندس جمشید شارمهد” بیانیه‌ای را از طرف “انجمن پادشاهی – تندر” منتشر کرد که در آن آمده است: “جمشید شارمهد با تلاش و سختی بسیار با وجود تمام تنگناها و شرایط جسمی نامناسب، بسان یک فرمانده واقعی، دلاورانه و شجاعانه ، رأسا پای در میدانی دشوار و غیرقابل پیش‌بینی نهاد تا با تمام توان خود درفش کاویانی را به آریا بوم برساند”…

با اینکه تیتر بیانیه به ربوده شدن شارمهد اشاره دارد، اما در متن بیانیه هیچ توضیحی در این باره دیده نمی‌شود. در پایان آمده است: “گزارش دقیق و مستندات مربوط به انجمن پادشاهی ایران – تندر و اطلاعات لازم در مورد وضعیت جناب مهندس جمشید شارمهد، تنها از کانال تلگرام رسمی انجمن پادشاهی و سایت تندر منتشر خواهد شد و داستان‌سرایی و قصه‌پردازی شبکه‌های مختلف مورد تأیید انجمن پادشاهی ایران تندر نمی باشد”.

رادیو “تندر” و “انجمن پادشاهی” توسط فرود فولادوند (فتح‌الله منوچهری) تأسیس شد. فولادوند در سال ١٣٩٠ ناپدید شد. سازمان عفو بین‌الملل بعدها گفت که وی در ترکیه به چنگ مأموران جمهوری اسلامی افتاده است.

به نوشتۀ سایت “تندر”، جمشید شارمهد که “در یک خانواده ایرانی آلمانی” بزرگ شده تحصیلات مهندسی را در آلمان به پایان رسانده و سپس به آمریکا رفته و به انجمن پادشاهی و فرود فولادوند پیوسته است.

این سایت در زندگینامۀ جمشید شارمهد می‌نویسد که رژیم جمهوری اسلامی قبلاً تصمیم به “حذف فیزیکی” وی گرفته بود “اما در تاریخ ۲۸ ژولای ۲۰۰۹ مامور اطلاعاتی رژیم اسلامی، محمد رضا صادق‌نیا، به هنگام تدارک برای ترور جمشید شارمهد در شهر لس آنجلس دستگیر شد”…

نزدیک به ده سال قبل، محمد رضا صادق‌نیا بعد از بازداشت در لس آنجلس، از آزادی مشروط برخوردار شد و هیچگاه به زندان بازنگشت. بر اساس یکی از اسناد ویکیلیکس، صادق‌نیا (یا صادقی‌نیا) قصد ترور علیرضا نوری‌زاده را نیز داشته است.

در سالهای اخیر، جمهوری اسلامی اتهامات و جرائم گوناگونی را به “سلطنت‌طلبان” یا گروه تندر نسبت داده است. تاکنون حداقل شش نفر به اتهام همکاری با انجمن پادشاهی اعدام شده‌اند، اما در هیچیک از موارد، محاکمۀ شفافی صورت نگرفته و جزییات پرونده‌ها فاش نشده است.

Share