برگزاری مراسم محرم در ایران با وجود کرونا

بی بی سی : در ایران برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم با وجود شیوع کرونا آغاز شده است و تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که در برخی موارد دستورالعمل‌های بهداشتی برای مهار ویروس رعایت نشده‌اند.

برگزاری مراسم مذهبی در شرایط کرونا با مخالفت‌هایی روبرو بوده و از جمله عربستان مراسم حج را به صورت بسیار محدودی برگزار کرد.

وزارت بهداشت ایران می‌گوید تاکنون ۲۰ هزار و ۲۶۴ نفر با ابتلا به کرونا درگذشته‌اند. اطلاعات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که تعداد درگذشتگان تا پایان تیر ماه ۴۲ هزار نفر، نزدیک سه برابر آمار رسمی بود.

با این وجود با آغاز ماه قمری محرم، برگزاری مراسم برای امام سوم شیعیان در ایران آغاز شده است.

در خیابان بهشت، در تهران، مراسمی برگزار شده است که در آن افراد مختلف با گذاشتن دست بر شانه یکدیگر حلقه‌ای شکل داده‌اند و شمشیرهایی را می‌چرخانند.

شهرداری تهران، شورای شهر و مجتمع قضایی ولیعصر در نزدیکی محل این مراسم قرار دارند و به نظر می‌رسد هیچ یک از این نهادها اقدامی برای نظارت بر مراسم عزاداری نکرده‌اند.

تصاویر منتشرشده از مراسم دیگر نیز نشان می‌دهد که برخلاف دستورالعمل وزارت بهداشت از طبل و سنج استفاده شده است.

وزارت بهداشت ایران از شرکت‌کنندگان در دسته‌های مذهبی خواسته تا با رعایت فاصله در مراسم محرم شرکت کنند.

اما تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد که در برخی موارد فاصله یک و نیم متری توصیه‌شده رعایت نشده است.

همچنین حاضران در برخی از مراسم بدون ماسک در آنها حضور دارند.

در عین حال در برخی دیگر از مراسم برگزارشده همگی افراد حاضر ماسک زده‌اند و فاصله یک و نیم متری از یکدیگر را رعایت کرده‌اند.

وزارت بهداشت ایران در آستانه محرم اعلام کرد: “نظر قاطع این وزارتخانه این است که مراسم پر جمعیت در محرم ممنوع باشد، بویژه در محیط های سربسته که قاطعانه و محکم با آن مخالفت می‌کنیم”.

در دستورالعمل وزارت بهداشت همچنین “حرکت هیأت‌ها از یک هیأت به یک هیأت دیگر” ممنوع اعلام شد.

با این وجود محود کریمی، از مداحان نزدیک به حکومت، با به راه انداختن برنامه‌ای به عنوان “تکیه سیار” در حال حرکت در خیابان‌های تهران آوازهای مذهبی خوانده است.

Share