درگیری‌های قره‌باغ؛ ارمنستان از آمادگی برای گفتگوهای آتش‌بس خبر داد

بی بی سی : وزیر خارجه ارمنستان از آمادگی کشورش برای گفتگو با سازمان امنیت و همکاری اروپا جهت برقراری آتش بس مجدد در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داده است.

اما در مقابل، جمهوری آذربایجان تاکید دارد تا زمانی که کنترل منطقه قره‌باغ را که در سه دهه گذشته در اختیار جدایی طلبان ارمنستان بوده، به دست نگیرد، جنگ را متوقف نخواهد کرد.

از یکشنبه گذشته (۲۷ سپتامبر/ ۶ مهر) درگیری‌های شدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ شروع شده است.

فرانسه، روسیه و آمریکا که مشترکا ریاست گروه مینسک را برعهده دارند، روز گذشته در بیانیه‌ای خواستار آتش‌بس فوری و گفتگو بین طرف‌های درگیر شدند.

گروه مینسک در دهه ۱۹۹۰ میلادی با هدف پایان دادن به بحران قره‌باغ به وسیله سازمان امنیت و همکاری اروپا تشکیل شد.

اما ترکیه که در این درگیری‌ها از جمهوری آذربایجان طرفداری می‌کند، گفته این سه قدرت بزرگ نباید نقشی در برقراری صلح داشته باشند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته که صلح تنها زمانی برقرار خواهد شد که ارمنستان نیروهایش را از منطقه قره باغ که رسما بخشی از جمهوری آذربایجان است، خارج کند.

آقای اردوغان گفته: “با توجه این که آمریکا، روسیه و فرانسه نزدیک به ۳۰ سال است نسبت به این مشکل بی‌توجه بوده‌اند، پیگیری آتش بس از سوی آنها غیرقابل قبول است.”

همزمان نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفته که پدافند هوایی این کشور ۴ پهپاد متعلق به جمهوری آذربایجان را در نزدیکی ایروان، پایتخت نابود کرده است.

این حمله در صورت تایید، نشانگر شدت و وسعت دامنه درگیری‌های بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان است که تاکنون تنها در منطقه قره‌باغ جریان داشت.

تازه ترین گزارش‎ها هم از شدت درگیری‌های بین دو کشور در چند ساعت گذشته خبر می‌دهد. جمهوری آذربایجان گفته که نیروهای ارمنستان از شهر گوریس اقدام به گلوله باران کرده‌اند. باکو همچنین گفته اگر ارمنستان آتشباری خود را متوقف نکند، دست به تلافی خواهد زد.

مقامات ارمنستان از کشته شدند ۵۴ نظامی دیگر این کشور طی شب گذشته در منطقه قره‌باغ خبر داده‌اند.

دست کم یکصد نفر در درگیری‌های شش روز گذشته بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان کشته شده‌اند.

منطقه خودمختار قره‌باغ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان است و در سه دهه گذشته در اختیار جدایی‌طلبان ارمنی بوده است.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان در فاصله سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ بر سر این منطقه جنگیده اند و نظامیان ارمنستان علاوه بر قره باغ، مناطقی از خاک جمهوری آذربایجان را که در اطراف قره باغ قرار گرفته‌اند را “اشغال” کرده‌اند.

Share