درگیری‌های قره‌باغ؛ دو طرف یکدیگر را به کشتن ده‌ها غیر نظامی متهم کردند

بی بی سی : هم‌زمان با تشدید درگیری‌ها بر سر منطقه قره‌باغ، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد نیروهای ارمنستان شهر گنجه، دومین شهر بزرگ جمهوری آذربایجان را با راکت هدف گرفته‌اند.

جمهوری آذربایجان می‌گوید در این حمله دست کم بیست غیرنظامی کشته و تعداد زیادی زخمی شده‌اند.

هم‌زمان خبرگزاری تاس روسیه به نقل از یک مقام ارمنی در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ گزارش داده است که در گلوله باران شهر استپاناکرت (خان کندی) مرکز این منطقه از سوی ارتش جمهوری آذربایجان ۱۸ غیر نظامی کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شده‌اند.

اقلیت ارمنی که اداره منطقه قره‌باغ را برعهده دارد گفته است که یک پایگاه هوایی را در شهر گنجه در غرب جمهوری آذربایجان هدف قرار داده و به منطقه غیرنظامی شلیک نکرده است.‌

حمله به گنجه در پی گلوله‌باران شدید شهر استپاناکرت (خان کندی) مرکز منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان صورت گرفت. این گلوله‌باران در طول شب ادامه داشت و باعث آتش‌سوزی و تخریب ساختمان‌ها در این شهر شد.

درگیری نظامی تازه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ که از یک هفته پیش شروع شده بیش از ۲۲۰ کشته به جا گذاشته است.

درگیری نظامی بر سر قره‌باغ به سرعت در حال سرایت به مناطق دیگر است. هر دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز درگیری متهم می‌کنند.

ارتش جمهوری آذربایجان روز یکشنبه اعلام کرد که کنترل چندین روستا را پس گرفته است. در مقابل نیروهای ارمنی در قره‌باغ می‌گویند که موضع خود را در خط مقدم جنگ بهبود بخشیده‌اند.

ترکیه محکوم کرد
در پی حمله راکتی به شهر گنجه یکی از مشاوران الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، هشدار داد که کشورش اهدافی را در ارمنستان که از آن به شهرهای جمهوری آذربایجان حمله می‌شود، نابود خواهد کرد.

وزارت خارجه ترکیه هم “هدف گرفتن غیرنظامیان” در حمله به شهر گنجه را محکوم کرده است.

دولت ترکیه از همان ابتدای درگیری حمایت خود از جمهوری آذربایجان را اعلام کرده و خواهان عقب‌نشینی نیروهای ارمنی از قره‌باغ شده است.

دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان دهه‌هاست که بر سر مالکیت منطقه کوهستانی قره‌باغ (ناگورنو قره‌باغ) اختلاف دارند.

جامعه بین‌الملل این منطقه را بخشی از جمهوری آذربایجان به شمار می‌آورد اما از بعد از جنگ دو کشور که در سال ۱۹۹۴میلادی به پایان رسید، اقلیت ارمنی منطقه، اداره آن را بر عهده دارد.

دیگری تازه شدیدترین نبرد نظامی میان دو کشور از حدود چهار سال پیش است.

Share