علیرضا حیدرآبادی، مدیر عامل پیشین بانک سرمایه از اسپانیا به ایران ‘مسترد شد’

بی بی سی : به گزارش تلویزیون دولتی ایران علیرضا حیدرآبادی‌پور، از متهمان پرونده فساد بزرگ در بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان، از اسپانیا به ایران مسترد شده است.

سردار هادی شیرزاد، رئیس پلیس بین الملل ناجا، درحالی که ماموران متهم را در فرودگاه “امام خمینی” از هواپیما پیاده می کردند به شبکه خبر گفت: “متهم برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی می شود.”

علیرضا حیدرآبادی‌پور در بهمن ۱۳۹۴ به مدیرعاملی بانک سرمایه منصوب و حدود پنج ماه بعد در خرداد ۹۵ از این سمت برکنار شد.

او با قرار پنج میلیارد تومانی آزاد بود اما در اواخر سال ۱۳۹۷ خورشیدی گزارش شد از ایران خارج شده است.

با این حال دادستانی تهران خرداد ماه سال ۹۸ – ژوئن ۲۰۱۹ – از بازداشت او در اسپانیا “توسط پلیس بین الملل” (اینترپل) خبر داد.

دادگاه رسیدگی به پرونده مدیران بانک سرمایه که متهم به فساد اقتصادی و اختلاس بودند برای چند سال در جریان بوده و تاکنون چند نفر در ارتباط با آن محکوم شده اند.

علی بخشایش و محمدرضا توسلی، مدیران عامل سابق بانک سرمایه، و پرویز کاظمی رئیس سابق هیات مدیره این بانک از جمله کسانی هستند که در رابطه با این پرونده حبس گرفته اند. آقای کاظمی در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، وزیر رفاه بود.

حسین هدایتی که رسانه‌های ورزشی ایران به او لقب “عابر بانک” داده‌اند به جرم “پولشویی، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت” در این پرونده به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

حسین هدایتی، که این اتهامات را تکدیب می‌کرد، در دادگاه از یک “وکیل با نفوذ” نام برده بود که چند روز بعد با گلوله در تهران کشته شد.

قوه قضائیه ایران همچنین هادی رضوی دیگر متهم پرونده فساد در بانک سرمایه، و یکی از تهیه کنندگان سریال شهرزاد و داماد محمد شریعتمداری وزیر کار ایران را به ۲۰ سال زندان، رد مال، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از خدمات دولتی محکوم کرد.

آقای رضوی متهم به پرداخت رشوه به مدیران بانک سرمایه با هدف خارج کردن حدود ۱۰۷ میلیارد تومان از این بانک بدون تودیع وثیقه و تحصیل مال نامشروع شده بود.

Share