روزنامه جهان صنعت: مسدود شدن ۴۰ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در پنج کشور

روزنامه «جهان صنعت» با اشاره به ۴۰ میلیارد دلار منابع ارزی ایران که به خاطر تحریم های آمریکا مسدود شده گزارش داد این مبلغ عمدتا در پنج کشور است.

به نوشته جهان صنعت، از منابع ارزی ایران مبلغ بیست میلیارد دلار در چین، هفت میلیارد دلار در هند، شش میلیارد دلار در کره جنوبی و یک و نیم میلیارد دلار در ژاپن مسدود شده و غیرقابل برداشت است.

این روزنامه همچنین مبلغ مسدودشده در عراق را دو میلیارد دلار برآورد کرده است. رییس کل بانک مرکزی ایران چند روز پیش بدهی عراق به ایران به علاوه منابع ارزی ایران در آن کشور را مجموعا پنج میلیارد دلار اعلام کرده بود.

به نوشته روزنامه جهان صنعت، سفر رییس کل بانک مرکزی به عراق و سفر وزیر خارجه به چین برای آزاد کردن پول‌های مسدودشده صورت گرفت اما به موفقیت چندانی در این زمینه دست نیافتند. با این حال عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، سفرش به عراق را موفقیت‌آمیز خوانده و ابراز امیدواری کرده که ایران بتواند از منابع مسدودشده‌اش در عراق استفاده کند.

در ماه‌های اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند پول‌های مسدودشده را برای خرید دارو و غذا نیاز دارند.

در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه در تماس تلفنی با همتای ژاپنی خود خواستار استفاده ایران از منابع ارزی ایران در این کشور شد.

Share