آزار و مرگ جوان مشهدی؛ بازپرس ویژه: اثر شوکر و گاز فلفل روی بدن و صورت مهرداد سپهری نیست

بی بی سی : انتشار ویدئوی آزار یک جوان دست‌بسته توسط پلیس مشهد و مرگ او واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است. فرمانده پلیس خراسان رضوی گفته “دستور ویژه” در خصوص رسیدگی پرونده مرگ مهرداد سپهری صادر شده و بازپرس ویژه قتل مشهد هم درباره علت مرگ او ابراز تردید کرده و گفته “اثرات شوکربرقی و اسپری فلفل روی بدن و یا صورت مهرداد سپهری نبود.”

علی‌اکبر احمدی‌نژاد، بازپرس ویژه قتل دادسرای انقلاب مشهد به ایسنا گفته “اینکه گفته می‌شود در بدن مرحوم، سم فلفل وجود داشته، صحت ندارد چرا که تاکنون پزشک قانونی علت مرگ را متوجه نشده است که بخواهد اظهار نظر کند.”

در ویدئویی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده پلیس بارها به مهرداد سپهری که دستانش به تیرک بسته شده، شوکر می‌زند و او هر بار روی زمین می‌افتد. خانواده آقای سپهری می‌گویند او بر اثر خفگی با گاز فلفل جان باخته است.

اما در تازه‌ترین اظهارات در این باره، آقای احمدی‌نژاد، بازپرس پرونده گفته که باید در این‌باره تحقیق شود و اینکه “در روز حادثه، بین مردم محل، خانواده او و مهرداد سپهری درگیری و ضد و خورد شده است.”

او می‌گوید روی گردن آقای سپهری “آثار ضرب و جرح زیادی” وجود داشته است اما روی بدن او اثری از شوک الکتریکی نبوده است.

بازپرس پرونده همچنین کار پلیس را در کتک زدن مردی که دستانش بسته بوده و خطری نداشته، “نادرست” توصیف کرده است.

امروز خبرگزاری‌های داخلی از جمله خبرگزاری فارس تصاویری را از دوربین‌های مداربسته نشان دادند که در آن مهرداد سپهری در خیابان است و مردم محلی با او درگیر می‌شوند.

روی این تصاویر صدای شهروندانی است که گفته می‌شود با پلیس تماس گرفته‌اند.

قوه قضائیه و نیروی انتظامی چه می‌گویند؟
دیشب، شنبه سوم آبان، ساعتی پس از انتشار این ویدئو که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده بود، خبرگزاری میزان به نقل از مهدی اخلاقی، دادستان نظامی استان خراسان رضوی اعلام کرد که پرونده‌ای برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شده است.

امروز هم محمدکاظم تقوی، فرمانده انتظامی خراسان رضوی که نیروی تحت فرماندهی او در حال آزار جوان ۲۸ ساله دیده می‌شود، اعلام کرده که “به محض دریافت گزارش و قبل از انتشار تصاویر مربوط به این واقعه از رسانه‌ها، دستورات ویژه به رئیس بازرسی پلیس برای پیگیری سریع پرونده” و “احضار مامور انتظامی” آغاز شده بوده است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که نیروی انتظامی منتشر کرده، آقای تقوی از این اتفاق “ابراز تاسف” کرده و گفته “موضوع به صورت ویژه بررسی و نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد.”

محمدرضا دانشورنیا، معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد توضیح داده که به دنبال “نزاع خانوادگی و درگیری بین مرد جوان و پدر زن” خانواده از پلیس خواسته بودند مداخله کند.

آقای دانشورنیا اضافه کرد: “پس از حضور پلیس در محل، مرد جوان که معتاد به مواد مخدر بوده، حین انتقال از محل با پلیس نیز درگیر می‌شود که در ادامه منجر به مرگ وی می‌شود.”

ویدئو چه نشان می‌دهد؟
در این ویدئو مردی دستانش به میله بسته شده است. مامور پلیس به او نزدیک می‌شود و به او شوکر می‌زند و می‌گوید: “حالا فحش بده. هی می‌گم فحش نده…..”

مرد با همان دستان بسته روی زمین می‌افتد. در تصاویر بعدی پلیس باز هم به او شوکر می‌زند و کلماتی بین آنها رد و بدل می‌شود و مرد دوباره روی زمین می‌افتد.

خانواده این مرد که نامش مهرداد سپهری است، می‌گویند پلیس به او اسپری فلفل زده و او “بر اثر خفگی با اسپری فلفل جان باخته است.”

براساس گفته‌های خانواده، “پزشکی قانونی به طور شفاهی دلیل مرگ را تایید کرده است”. خانواده او می‌گویند که “مهرداد سپهری وقتی بیهوش بوده به خودروی پلیس منتقل شده است.”

خط
مهدی اخلاقی، دادستان نظامی خراسان رضوی دیشب گفته بود: “معاون دادستان نظامی خراسان رضوی با حضور در پزشکی قانونی پس از کالبدشکافی، دستور نمونه‌برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی را صادر کرده است.”

تصاویری که هنگام شناسایی جسد گرفته شده، آثار ‌‌ضرب و جرح را نشان می‌دهد.

روز جمعه ۲ آبان مراسم درگذشت مهرداد سپهری برگزار شده است.

در هفته گذشته انتشار یک ویدئوی دیگر هم خبرساز شده بود که در آن مامور نگهبانی شهرک مسکونی پالایشگاه نفت در آبادان در استان خوزستان یک زن را آزار می‌داد و بدنش را لمس می‌کرد. و همزمان دو زن و یک مرد دیگر دستها و موهای این زن را گرفته بودند و او را کتک می‌زدند.

واکنش‌ها چه بوده است؟
انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی بسیاری را بهت‌زده و متاسف کرده است. شمار زیادی این ویدئو را با فیلم کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاهپوست آمریکایی مقایسه کرده‌اند که باعث اعتراض‌های گسترده در آمریکا و شهرهای دیگر جهان شد.

فیلم سخنرانی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران درباره جورج فلوید دست به دست می‌شود که گفته بود تصاویر نشستن پلیس روی گردن مرد سیاهپوست و التماس مرد برای نجات همان “لجن ته حوض است که بالا می‌آید و خود را نشان می‌دهد.”

ایوار فرهادی تصاویر شمع روشن کردن برای جورج فلوید در مشهد را بازنشر کرده و نوشته: “مدتی از روشن کردن شمع توسط عوامل حکومت در پارک ملت مشهد در گرامیداشت جورج فلوید نگذشته که مهرداد سپهری با دستان بسته توسط نیروی انتظامی در مشهد به قتل رسید. خواهید دید که خون‌خواهان جورج فلوید در مقابل قتل وحشیانه مهرداد_سپهری یا سکوت کرده و یا قتل او را توجیه خواهند کرد.”

عبدالرضا داوری، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد در توییترش خشونت امروز را با دوران پیش از انقلاب مقایسه کرده و نتیجه گرفته که اکنون وضع بدتر است: “انصاف باید داشت؛ در عصر پهلوی اگر خشونتی هم بود محدود به ساواک و کمیته مشترک ضدخرابکاری و دادگاه نظامی بود و موارد سیاسی امنیتی؛ هرچه در آن دوره بویژه پس از اصلاحات ارضی می‌گردم نه مشابه رفتار نفتی‌ها با دخترآبادانی یافت می‌شود و نه معادل قتل مهردادسپهری! به کجا میرویم؟”

اشاره آقای داوری با ماجرایی است که چند روز پیش خبرساز شد و آن هم انتشار فیلمی از آزار و اذیت جنسی و جسمی یک دختر در بریم آبادان بود.

جواد مثل بسیاری دیگر در توییتر نوشته: دیروز دختر آبادانی امروز مرد مشهدی. تو این کشور فرقی نداره دختر باشی یا پسر، اگه مظلوم باشی انقد میزننت که غرق خون بشی یا بمیری!

یه وکیل هم نوشته است: شما نمیتونی توی ملاعام دوچرخه‌سواری کنی، اما توی همون ملاعام میتونی در لباس نیروی انتظامی یکی رو بکشی.

Share