جو بایدن برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

شبکه‌های خبری CNN ،NBC ،CBS و ABC آمریکا مقارن ظهر روز شنبه به وقت آمریکا، اعلام کردند که جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با کسب دست‌کم ۲۷۳ رای الکترال، برنده این انتخابات شده است. نامزد برنده باید دست‌کم ۲۷۰ رای از مجموع ۵۳۸ رای الکترال را به دست بیاورد.

جو بایدن در پی پیروزی خود مردم کشورش را فراخواند به ایجاد شکاف درون جامعه خاتمه دهند و به طور مشترک به وظایفی که در پیش رو هست بپردازند.

بایدن افزود، خود را متواضعانه مفتخر می‌داند از اینکه مردم آمریکا به او و معاونش خانم هریس اعتماد کردند. او گفت به‌رغم تمام موانع تاکنون بی‌سابقه، مردم آمریکا با مشارکتی بی‌نظیر انتخاب کردند و این امر یک بار دیگر ثابت کرد که دموکراسی در قلب آمریکایی‌ها همچنان می‌تپد.

رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در نطق خود گفت، حال که کارزار انتخاباتی پایان یافته، زمان آن فرارسیده که خشم و درشت‌گویی‌ها را پشت سر گذاشته به عنوان یک ملت متحد پا به صحنه بگذاریم. زمان آن فرا رسیده که آمریکا متحد شود.

بایدن افزود: «ما ایالات متحده آمریکا هستیم. و اگر دست به دست یکدیگر بدهیم، چیزی نیست که نتوانیم به آن دست یابیم.»

دونالد ترامپ پیش از این اعلام کرده بود که او هنوز خود را شکست‌خورده احساس نمی‌کند. ترامپ در یک بیانیه رسمی کاخ سفید در روز جمعه اعلام کرد که دست به اقدامات حقوقی خواهد زد و به تأکید گفت: «من هرگز تسلیم نخواهم شد؛ و برای شما، برای ملت‌مان خواهم جنگید.»

خبرگزاری‌ها می‌گویند احتمال موفقیت دونالد ترامپ در پیگیری قضایی و کشاندن موضوع به دیوان عالی آمریکا اندک است. از سوی دیگر شماری از جمهوری‌خواهان از ترامپ به دلیل “حمله” او به سیستم انتخابات آمریکا، به عنوان یکی از ارکان اصلی دموکراسی این کشور انتقاد می‌کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، جو بایدن در ایالت نوادا نیز پیروز شده است. این خبرگزاری افزود که شمار آرای الکترال جو بایدن به ۲۹۰ رأی رسیده است. برای پیروزی دستیابی به ۲۷۰ رأی کافی است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را به جو بایدن تبریک گفت.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز پیروزی جو بایدن را به او تبریک گفت. مرکل در یک پیام توییتری گفت: «من از صمیم قلب برای او خوشبختی و موفقیت آرزو دارم و نیز به کامالا هریس، به عنوان معاون منتخب ریاست‌جمهوری کشورش تبریک می‌گویم.»

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که با پیروزی جو بایدن عصر جدیدی در امیدواری مردم آمریکا آغاز خواهد شد. او افزود بایدن به یک «پیروزی تاریخی» دست یافته است: «امروز آغاز روز امید برای آمریکاست.»

جو بایدن قرار است در شامگاه شنبه پس از ساعت ۲۰ به وقت واشنگتن سخنرانی کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد که پس از پیروزی جو بایدن، کاندیدای ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها مناسبات فراآتلانتیک بهبود یابد. او گفت: «ما از همکاری با دولت بعدی آمریکا خوشحال خواهیم بود.» او در یک توییت نوشت: «ما می‌خواهیم در همکاری‌های خود سرمایه‌گذاری کنیم، با هدف یک آغاز جدید فراآتلانتیک، برای یک تعامل جدید.»

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا پیروزی بایدن را به او تبریک گفتند.

سران بسیاری کشورها نیز پیروزی بایدن را به او تبریک گفتند.

سناتور جمهوری‌خواه میت رامنی پیروزی جو بایدن را به او تبریک گفت. رامنی در گذشته دونالد ترامپ را به خاطر اتخاذ برخی تصمیم‌ها و اقدامات سرزنش کرده بود.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان ضمن تبریک به جو بایدن، ابراز امیدواری کرد که مناسبات دو کشور لبنان و آمریکا بار دیگر به تعادل گذشته خود بازگردد.

صدها نفر از طرفداران بایدن با خودروهای خود بوق‌زنان و شادی‌کنان به ستاد مرکزی انتخابات رفتند تا در کنار اعضای خانواده رئیس‌جمهوری منتخب در شهر خانوادگی او ویلمینگتون در ایالت دلاور این پیروزی را جشن بگیرند.

Share