شایعاتی درباره احتمال درگذشت حسن نصرالله + واکنش حزب‌الله

رادیو فردا – در پی انتشار موجی از گزارش‌های تایید نشده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در خصوص «وخامت حال» دبیرکل حزب‌الله، این سازمان شیعه لبنانی روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد این گزارش‌ها را رد کرد.

حزب‌الله اعلام کرد که حسن نصرالله پس از ابتلا به ذات‌الریه، اکنون «روند بهبودی» خود را طی می‌کند.

این در حالی است که در شماری از گزارش‌های تایید نشده که شامگاه ۱۰ خرداد منتشر شد، ادعا شده بود که دبیرکل‌ حزب‌الله پس از انتقال به بیمارستانی در بیروت فوت شده است.

اما سخنگویان حزب‌الله با رد این گزارش‌ها، تاکید کردند که ارزیابی روزهای گذشته ارتش اسرائیل در خصوص ابتلای حسن نصرالله به ویروس کرونا نیز نادرست بوده است بلکه او «مدتی پیش» دچار ذات‌الریه شده و در حالی که «روند بهبودی» از این بیماری ریوی را طی می‌کند، فعلا از آلرژی بهاره نیز رنج می‌برد.

روزنامه لبنانی «الجمهوریه» روز سه‌شنبه به نقل از منابع نزدیک به حزب‌الله نوشت که پزشکان پس از معاینه، حال او را رو به بهبودی تشخیص داده‌اند و وی نسبت به سخنرانی هفته گذشته بسیار بهتر شده است.

پیش از آن نیز یکی از فرزندان حسن نصرالله و همچنین شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله، در روزهای گذشته شایعات درباره وخامت حال حسن نصرالله را رد کرده و گفته بودند او به کرونا مبتلا نبوده است.

نصرالله پنج روز پیش در سخنرانی به مناسبت سالروز «پیروزی مقاومت» در عقب‌راندن ارتش اسرائیل از خاک لبنان در ۲۱ سال پیش، پشت سرهم سرفه‌ می‌کرد و بوضوح دچار تنگی نفس شده بود.

حزب‌الله لبنان اعلام کرده بود که برای این سازمان اهمیت داشت که دبیرکل آن به این مناسبت سخنرانی سالانه خود را انجام دهد زیرا لغو آن می‌توانست موجب بروز شایعات شود.

حسن نصرالله در آن سخنرانی به مدت حدود دو ساعت، از آنچه که «دستاوردهای محور مقاومت» در برابر اسرائیل نامید، سخن گفت و همچنین به «شکست سخت اسرائیل» در عملیات نظامی ۱۲ روزه ماه گذشته این کشور در برابر سازمان حماس در غزه اشاره کرد.

رسانه‌های اسرائیل به نقل از مقامات نظامی «ارزیابی» کرده بودند که سرفه‌های مداوم و نیز تنگی نفس حسن نصرالله در آن سخنرانی، نتیجه ابتلای او به ویروس کرونا بوده و نظر به برخی بیماری‌های زمینه‌ای احتمالی او از جمله به دلیل عدم تناسب اندام و زندگی طولانی در مخفیگاه‌ها، احتمال سلامتی مجدد او ممکن است زیاد نباشد.

روزنامه معاریو دوشنبه شب پرسیده بود آیا حسن نصرالله در حال احتضار است؟ اما سایت وای.نت نوشته بود که وضعیت او در هاله‌ای از ابهام است.

برخی کاربران لبنانی شبکه‌های اجتماعی طی روزهای گذشته فیلم‌هایی را از پخش رایگان آب و غذا در برخی محله‌های بیروت با عنوان «دعا برای سلامتی حسن نصرالله» پخش کردند. از جمله روی بسته‌هایی از بطری‌های آب نذری نوشته شده بود که برای شفای عاجل سید حسن دعا کنید.

برخی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی نیز این فیلم‌ را پخش کرده و نوشتند: «حزب‌الله با پول ملت ایران، برای سلامتی حسن نصرالله، در لبنان آب و غذای رایگان پخش می‌کند».

برخی کاربران شبکه‌های عربی و اسرائیلی نیز عکسی از آخرین دیدار قاسم سلیمانی و حسن نصرالله را در بازنشر کردند که در آن فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران به پیشانی دبیرکل حزب‌الله بوسه می‌زند. این کاربران به طعنه آن را نشانه «ملحق شدن» احتمالی حسن نصرالله به قاسم سلیمانی دانسته‌اند.

اما روزنامه الجمهوریه روز سه‌شنبه نوشت که ابتلای حسن نصرالله به آلرژی فصلی، تازگی ندارد و او با وجود این که دوران نقاهت پس از ابتلا به ذات‌الریه را سپری می‌کند، کماکان به کار خود نیز مشغول است و عمدتا تلفنی امور حزب‌الله را انجام می‌دهد.

سایر منابع نزدیک به حزب‌الله نیز مدعی شدند که حسن نصرالله نیاز به بستری شدن در بیمارستان نداشته و تنفس و تارهای صوتی او نیز بهتر شده است.

حسن نصرالله که اواسط شهریورماه ۶۰ ساله خواهد شد، بیش از ۲۹ سال است که رهبری گروه حزب‌الله را در دست دارد. او سومین دبیرکل این سازمان شیعی هم‌پیمان با ایران است و از زمان جنگ ۳۴ روزه ارتش اسرائیل و حزب‌الله در تابستان ۲۰۰۶ زندگی مخفی‌ دارد.

مقامات اسرائیل اندکی پیش از کشته شدن قاسم سلیمانی فاش کرده بودند که حسن‌نصرالله، قاسم سلیمانی و محمد ضیف، فرمانده میدانی جنبش حماس، سه نفر اصلی در فهرست ترور اسرائیل هستند.

Share