دادستانی آمریکا توانست ۲ میلیون دلار از باج پرداخت شده به هکرها را پس بگیرد

بی بی سی : وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده موفق شده بخش اعظم باج ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری که ماه گذشته شرکت خط لوله نفتی کلونیال به هکرها پرداخت کرده بود را پس بگیرد. هکرها که محل حضورشان شرق اروپا و به گفته کاخ‌سفید احتمالا روسیه بود توانسته بودند با هک این خطوط انتقال نفت در شرق آمریکا، بخش بزرگی از این منطقه را با کمبود سوخت و بالارفتن قیمت آن مواجه کنند.

بنابر گزارش خطوط لوله نفت و سوخت کلونیال، این شرکت مسئول توزیع و سوخت رسانی به ۴۵ درصد مناطق در شرق آمریکا است و هک شدن سیستم‌های آن در اواسط ماه مه موجب اختلال جدی در سوخت رسانی و تعطیلی بسیاری از پمپ بنزین‌ها در کرانه شرقی این کشور شده بود.

اما اکنون لیزا موناکو، معاون وزیر دادگستری آمریکا می‌گوید کارآگاهان دادستانی توانسته‌اند ۶۳.۷ بیت کوین را پیدا و ضبط کنند که در مجموع ارزش آنها معادل ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار است که معادل بیش از ۵۰ درصد باج ۴.۴ میلیون دلاری پرداخت شده از سوی شرکت کلونیال به هکرها است.

دولت آمریکا بارها به شرکت‌های خصوصی توصیه کرده از پرداخت باج به هکرها پرهیز کنند چرا که چنین کاری موجب تشویق آنها برای حملات بعدی می‌شود.

این عملیات دادگستری در بازپس‌گیری این باج‌ها هم اکنون می‌تواند هشداری جدی به هکرها تلقی شود چرا که اکنون آنها نمی‌توانند از مصونیت باج‌های دریافت شده مطمئن باشند.

ماجرای هک خط لوله نفت چه بود؟
خط لوله کلونیال که طولش نزدیک به ۹ هزار کیلومتر است و از تگزاس به شرق آمریکا کشیده شده و روزانه ۲.۵ میلیون بشکه معادل ۴۵% از بنزین، دیزل، و سوخت جت ایالت‌های شرق آمریکا را تامین می‌کند.

روز هفتم ماه مه گذشته یک گروه هکری از طریق باج‌افزار با سرقت اطلاعات حساس شرکت کلونیال را تهدید کرده بود که این اطلاعات رمزنگاری‌شده را منتشر خواهد کرد.

باج افزار نوعی بدافزار است که به کامپیوترها حمله و با رمزگذاری آنها را قفل می‌کند و برای بازکردن آنها خواستار دریافت باج می‌شود.

Share