پیام‌های کیمیا علیزاده و ناهید کیانی؛ انتقاد از سیطره سیاست و اعتراض به تبعیض جنسیتی

ایران اینترنشنال :

کیمیا علیزاده و ناهید کیانی با یادآوری «دوستی»، از «سیاست» و «تبعیض جنسیتی» انتقاد کردند

دو روز پس از بازی کیمیا علیزاده و ناهید کیانی در چارچوب رقابت‌های المپیک توکیو، این دو تکواندوکار ایرانی با انتشار پیام‌های جداگانه‌ای بر «دوستی» یکدیگر تاکید کردند؛ کیانی از سیطره «سیاست» بر ورزش انتقاد کرد و علیزاده «تبعیض جنسیتی» در جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

کیمیا علیزاده به عنوان عضوی از تیم پناهندگان و ناهید کیانی به عنوان عضو کاروان جمهوری اسلامی روز یکشنبه مقابل یکدیگر قرار گرفتند و علیزاده توانست کیانی را شکست دهد.

اما علیزاده، تنها ورزشکار زن ایرانی دارنده مدال المپیک که اوایل سال ۲۰۲۰ به آلمان پناهنده شد، روز سه‌شنبه در حساب اینستاگرام خود ناهید کیانی را «دوست عزیز»اش خواند، «خسته نباشید» گفت و برایش آرزوی موفقیت کرد.

علیزاده نوشت می‌داند مقام‌های جمهوری اسلامی «چه فشار سنگینی» را به کیانی «تحمیل کردند».

همزمان، ناهید کیانی نیز با تاکید بر این که علیزاده «دوستی» است که «بخشی از خاطرات دوران ورزشی من است»، درباره بازی این دو مقابل هم نوشت: «سیاست در مقابلمان قد علم کرده بود.»

او با تاکید بر این که «نمی‌دانم چه بر سر جهان آمده که زور ورزش به سیاست نرسید»، اضافه کرد: «من نمی‌دانستم که روزی در بزرگترین آوردگاه زندگیم در نقطه‌ای که سالها برای رسیدن به آن تلاش کرده بودم قرار است مقابل هم وطنم بایستم.»

پیروزی علیزاده به عنوان یک پناهنده بر ورزشکار تیم جمهوری اسلامی ایران موجی از واکنش‌ها را برانگیخت و گزارشگر تلویزیون جمهوری اسلامی در گزارش مسابقه تکواندو حتی یک بار هم از کیمیا علیزاده نام نبرد.

اما کیمیا علیزاده در پیام خود از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های مجری صداوسیما، گفت این مردان «سال‌هاست بلندگوی عادی‌سازی تبعیض جنسیتی شده‌اند.»

این تکواندوکار زن حملات علیه خود در صداوسیما را «جریان‌سازی غیراخلاقی صداوسیما» توصیف کرد و درباره دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی نوشت: «آخر آن‌ها تحقیر زنانِ خود را در خانه کافی نمی‌دانند و در رسانه به‌اصطلاح ملی هم به زن‌ستیزی‌شان ادامه می‌دهند.»

این تکواندوکار که اکنون ساکن آلمان است، همچنین درباره اعتراض‌های اخیر در ایران نوشت: «از راه دور، به خاک خوزستان بوسه می‌زنم که هرچه داریم از همان خاکِ خشکیده است.»

در حالی که هواداران جمهوری اسلامی علیزاده را «بی‌وطن» خوانده‌اند، او در پایان تاکید کرد: «من زنم. فرزند ایرانم. تکواندوکارم. با مبارزه بزرگ شده‌ام و به مبارزه ادامه می‌دهم.»

کیمیا علیزاده، تنها ورزشکار زن ایرانی دارنده مدال المپیک، اوایل سال ۲۰۲۰ به آلمان پناهنده شد و درباره ترک ایران گفت از این‌که به‌عنوان ابزاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرد، خسته شده بود.

علیزاده روز یکشنبه به‌رغم درخشش در بازی‌های المپیک توکیو، به مقام چهارمی تکواندو زنان در ۵٧ کیلوگرم دست یافت.

Share