انتشار متن مکالمه اول مرداد ماه جو بایدن و اشرف غنی: بی‌خبری دو رهبر از احتمال سلطه طالبان

ایران اینترنشنال :

متن مکالمه تلفنی جو بایدن و همتای برکنار شده افغانستانی او، اشرف غنی، در ۲۳ ژوئیه، اول مرداد، نشان می‌دهد دو رهبر در این تماس به گونه‌ای درباره ارسال کمک نظامی و استراژی‌های سیاسی صحبت می‌کردند که مشخص است نسبت به احتمال سلطه طالبان هیچ اطلاع و آمادگی ندارند.

رویترز با استناد به متن این مکالمه که از طریق یک منبع آگاه به آن دسترسی پیدا کرده، گزارش داد: بایدن در این تماس به غنی گفت اگر بتواند طرحی را برای کنترل بحران‌های موجود ارائه دهد، آمریکا حاضر است با نیروی هوایی از ارتش افغانستان حمایت کند.

رییس‌جمهوری آمریکا در این تماس تاکید کرد اشرف غنی «بهترین ارتش» را با ۳۰۰ هزار نیروی مسلح در اختیار دارد و افزود: «ما سخت به تلاش دیپلماتیک، سیاسی و اقتصادی خود ادامه می‌دهیم، تا اطمینان حاصل کنیم نه تنها دولت شما حفظ خواهد شد، بلکه به تقویت و رشد نیز خواهد رسید.»

کاخ سفید از اظهارنظر در مورد این گزارش خودداری کرده است.

در همین حال، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا جو بایدن به جای وعده قبلی خود برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان در ۱۱ سپتامبر، این کار را زودتر انجام داد، گفت فرماندهان ارتش به بایدن گفته بودند که می‌توانند در مدتی ۱۲۰ روزه این کشور را زودتر تخلیه کنند.

از سوی دیگر، خبرگزاری دولتی روسیه، ریانوویستی، به نقل از یک منبع طالبان گزارش داد که این گروه رایزنی‌های خود را برای تشکیل دولت تکمیل کرده و به زودی کابینه را اعلام می‌کند. طبق این گزارش، طالبان در حال حاضر وزیران کلیدی را تعیین کرده‌‌ است.

روز سه‌شنبه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در بیانیه‌ای از کشورهای جهان خواست به مردم افغانستان در «تاریک‌ترین زمان نیازشان» کمک‌ کنند. او گفت نیمی از جمعیت افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند و هشدار داد افغانستان با خطر فروپاشی سیستم‌های خدمات اولیه مواجه است.

Share