بایدن: خروج از افغانستان به‌مثابه پایان دوران اقدام نظامی برای دوباره ساختن کشورهاست

رادیو فردا :

جو بایدن٬ رئیس جمهوری آمریکا٬ روز سه شنبه ۹ شهریور در نخستین سخنرانی خود پس از خروج آخرین نیروهای آمریکایی از کابل گفت که تصمیم به خروج از افغانستان، بهترین گزینه موجود برای ایالات متحده بود.

رئیس جمهوری ایالات متحده که یک روز پس از خروج آخرین نیروی نظامی آمریکا از افغانستان صحبت می کرد، با اشاره به این که «من قصد نداشتم این جنگ را برای همیشه تمدید کنم» اظهار داشت، هموطنان آمریکایی، جنگ در افغانستان اکنون به پایان رسیده است.

روز گذشته با خروج آخرین نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان حضور نظامی ایالات متحده در این کشور پس از ۲۰ سال سرانجام پایان یافت. ژنرال کریس داناهیو، فرمانده لشکر ۸۲ هوایی آمریکا، آخرین سرباز آمریکایی بود که در پی دیگر سربازان این کشور خاک افغانستان را ترک کرد.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به مردم این کشور تأکید کرد، تصمیم خروج از افغانستان، تنها درباره افغانستان نبود، بلکه در خصوص پایان دادن به دوره عملیات‌های نظامی بزرگ برای دوباره ساختن کشورهای دیگر بود.

جو بایدن گفت، من چهارمین رئیس جمهوری بودم که با این مسئله مواجه بودم که چه زمانی این جنگ را تمام کنم. من در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، به مردم آمریکا متعهد شده بودم که این جنگ را تمام خواهم کرد. امروز من وعده‌ام را محقق کردم.

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد، معتقدم که با استقرار هزاران سرباز آمریکایی و صرف میلیاردها دلار در افغانستان، امنیت و ایمنی آمریکا افزایش نخواهد یافت.

او در ادامه دولت قبلی آمریکا را متهم کرد با انجام توافق با گروه طالبان باعث شد تا این گروه به قدرتی برسد که در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است.

جو بایدن گفت٬ توافق دولت دونالد ترامپ با طالبان باعث شده بود که در ماه ژانویه سال جدید میلادی، یعنی زمان روز کار امدن دولت او، این گروه بتواند نیمی از افغانستان را تصرف کند.

دولت دونالد ترامپ و طالبان در فوریه سال ۲۰۲۰ در دوحه پایتخت قطر به تفاهمی برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دست یافته بودند.

آقای بایدن می‌گوید توافق دولت قبلی آمریکا چاره ای برای او باقی نگذاشته بود جز این که آن را به اجرا بگذارد.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرده است که او می‌بایست یا به توافق دولت دونالد ترامپ با طالبان پایبند می‌ماند یا نیروی جدید به افغانستان اعزام می‌کرد، اما او گزینه اول را انتخاب کرد.

با این حال منتقدان دولت جو بایدن می‌گویند او می‌توانست خروج نیروها را زودتر و منظم تر انجام دهد.

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه این انتقادات را رد کرد و گفت که چنین دیدگاه‌هایی را قبول ندارد.

جو بایدن گفت، همه چیز تغییر کرده بود. رئیس جمهوری قبل از من با طالبان توافق کرده بود. حمله طالبان در راه بود.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه اظهارات خود بار دیگر از عملیات تخلیه افراد از فرودگاه کابل تمجید کرد و گفت، چنین عملیاتی در تاریخ سابقه نداشته است.

به گفته مقام‌های دولت جو بایدن در جریان عملیات تخلیه افراد از فرودگاه کابل، نیروهای آمریکایی بیش از ۱۲۰ هزار نفر از جمله نزدیک به شش هزار آمریکایی را تخلیه کردند.

عملیات تخلیه افراد از فرودگاه بین المللی کرزی با تصرف کابل توسط طالبان در روز ۱۵ اوت آغاز شد و روز ۳۰ اوت به پایان رسید.

شورای امنیت سازمان ملل تقریبا همزمان با خروج آخرین نظامیان آمریکا از افغانستان قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از طالبان می‌خواهد به کسانی که در پی خروج از افغانستان هستند، اجازه دهد تا در امنیت این کشور را ترک کنند.

این قطعنامه اهمیت اجازه کمک‌رسانی به مردم افغانستان، رعایت حقوق بشر، دستیابی به یک توافق سیاسی با گروه‌های دیگر و مبارزه با تروریسم تاکید می‌کند.

Share