واکسن کرونا مدرنا «دو برابر» فایزر پادتن تولید می‌کند

رادیو فردا :

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که واکسن کرونای مدرنا دو برابر نوع مشابه فایزر پادتن تولید می‌کند و ایمنی بدن را در مقابل این ویروس افزایش می‌دهد.

نتیجه تحقیقاتی که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است، نشان می‌دهد پادتن تولید شده بعد از دو دُز واکسن مدرنا به طور متوسط ۲۸۸۱ واحد بر میلی‌لیتر بوده، در حالی که برای واکسن فایزر این رقم ۱۱۰۸ واحد بر میلی‌لیتر است.

این تحقیقات روی ۲۵۰۰ کارمند یک بیمارستان بزرگ در بلژیک انجام شده است. هیچ‌کدام از این افراد سابقه ابتلا به ویروس کرونا نداشتند.

این تحقیقات ارزیابی می‌کند که علت دو برابر بودن پادتن تولید شده بعد از تزریق واکسن مدرنا نسبت به فایزر می‌تواند دو علت داشته باشد: مواد فعال تشکیل دهنده واکسن مدرنا حدود صد میکروگرم است، اما این رقم برای واکسن تولیدی مشترک شرکت‌های فایزر-‌بیواِن‌تک حدود ۳۰ میکروگرم است.

همچنین فاصله تزریق دُز اول و دوم واکسن مدرنا طولانی‌تر و حدود چهار هفته است، در حالی که این رقم برای واکسن فایزر سه هفته است.

این تحقیقات که از ژانویه تا ژوئیه سال جاری انجام شده است، در ادامه می‌گوید مدرنا دو برابر واکسن فایزر در بدن انسان مقاومت در برابر ویروس کرونا تولید می‌کند و ریسک آلودگی و مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد.

نتایج آزمایش خون کارمندان بیمارستان بلژیکی در «سیستم بهداشتی کلینیک مایو» در آمریکا مطالعه شده است.

سازمان غذا و داروی آمریکا اول شهریورماه مجوز کامل استفاده از واکسن تولیدی مشترک فایزر- بیواِن‌تک را صادر کرد، اما هنوز واکسن مدرنا با مجوز اضطراری این سازمان مورد استفاده قرار می‌‎گیرد.

مجله انجمن پزشکی آمریکا می‌گوید میزان کارایی هر دو واکسن تولید شده بالای ۹۰ درصد است، اما ایمنی مزاجی واکسن مدرنا بسیار بالاتر از فایزر است.

Share