ترکیه ‘دو مامور ایرانی را به ظن تلاش برای ربودن یک نظامی سابق ایران دستگیر کرد’

بی بی سی :

خبرگزاری رسمی ترکیه از دستگیری هشت نفر از جمله “دو مامور ایرانی” خبر داده که به گفته مقام‌های امنیتی قصد ربودن یک نظامی پیشین ایرانی را داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی سازمان اطلاعات و پلیس ترکیه در عملیاتی مشترک در استان وان، واقع در مرز ایران، هشت نفر از جمله دو مامور اطلاعاتی ایران را دستگیر کرده است.

به گفته مقام‌های اطلاعاتی این افراد “قصد ربودن و بازگرداندن اجباری یک مقام پیشین نظامی ایران را داشتند.”

مقام‌های استان وان ترکیه گفته‌اند که شش نفر دیگر “همدستان محلی” ماموران ایرانی بوده‌اند.

این مقام‌ها هویت دستگیرشدگان یا فردی را که گفته شده نقشه ربودن او را کشیده بودند، اعلام نکرده‌اند.

چه اطلاعاتی از این عملیات منتشر شده؟
به گزارش خبرگزاری آناتولی فردی که قصد ربودنش را داشتند ساکن شهر وان بوده و از او با نام اختصاری م. الف یاد شده است.

عملیات دستگیری مظنونان این پرونده در روز ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) انجام شده اما درباره آن خبررسانی نشده است.

به گفته مقام‌های امنیتی ترکیه دستگیرشدگان شبکه‌ای با بودجه ۳۰ هزار دلار برای عملیات آدم‌رربایی تشکیل داده بودند.

به نوشته خبرگزاری رسمی ترکیه دستگیرشدگان به همسر فردی که قصد ربودنش را داشتند، پیشنهاد داده بودند در ازای همکاری با آنها ده هزار دلار دریافت کند و او را تهدید کرده بودند که اگر این پیشنهاد را نپذیرد خانواده اش را در ایران آزار خواهند داد.

بنا بر این گزارش سازمان اطلاعات ترکیه پیشاپیش از عملیات ربایش خبردار شده بوده و ساعت ۹ شب ۲۴ سپتامبر در حالی که یکی از ماموران ایرانی به همراه همدست ترکیه‌ای خود قصد ورود به خانه فرد مورد نظر برای ربودن او را داشتند، آنها را دستگیر کرد.

ماه بهمن سال گذشته هم ترکیه یک کارمند کنسولگری ایران در استانبول را برای تحقیقات درباره قتل مسعود مولوی در سال ۲۰۱۹ در این شهر بازداشت کرد.

مسعود مولوی آبان سال ۱۳۹۸ به ضرب گلوله در استانبول کشته شد. گفته می‌شد که او سابقه کار برای نهادهای اطلاعاتی ایران را داشته و سپس در شبکه‌های اجتماعی با عنوان “جعبه سیاه” مطالبی را با ادعای افشاگری اسناد علیه حکومت منتشر ‌کرده بود.

حبیب اسیود، یکی از رهبران گروه‌های مخالف حکومت ایران هم یک سال پیش در سفر به استانبول ربوده و به ایران منتقل شد.

دو ماه بعد از ربودن او مقام‌های امنیتی ترکیه گفتند که ۱۳ نفر را در ارتباط با این پرونده دستگیر کرده‌اند که همگی شهروندان ترکیه و اعضای باند ناجی شریفی زیندشتی، قاچاقچی بین‌المللی بودند که اصالتا ایرانی است.

خبرگزاری رسمی ترکیه در آن زمان گزارش داد که یافته‌های اطلاعاتی این کشور نشان می‌دهد که وزارت اطلاعات ایران از سال ۲۰۱۵ از شبکه باند زیندشتی و زیرمجموعه‌های آن برای ترور و ربودن مخالفان حکومت ایران در ترکیه استفاده کرده است.

ماموران اطلاعاتی و امنیتی ایران در سال‌ها اخیر چندین نفر از مخالفان و منتقدان را از کشورهای همسایه ربوده و به ایران منتقل کرده‌اند.

روح‌الله زم یکی از این افراد بود که در عراق ربوده شد و بعد از انتقال به ایران زندانی و اعدام شد.

Share