آخرین دیدار رسمی آنگلا مرکل با رجب طیب اردوغان

دویچه وله :

مرکل برای گفت‌وگو با اردوغان به استانبول سفر کرده است. این آخرین دیدار مرکل در مقام صدراعظمی آلمان از ترکیه است. خاورمیانه، مهاجرت و همچنین انرژی‌های تجدیدشونده محورهای گفت‌وگوی آن‌ها بوده است.

در پی تصویب پیمان اقلیمی پاریس از سوی دولت ترکیه، آلمان، فرانسه و بانک جهانی پذیرفته‌اند مبلغ سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو وام برای ایجاد زیرساخت‌های مربوط به تولید انرژی پاک در اختیار ترکیه قرار دهند.

دولت آلمان پرداخت ۲۰۰ میلیون یورو وام به ترکیه را در ارتباط با مسائل اقلیمی برعهده گرفته است. با ورود ترکیه به پیمان اقلیمی پاریس، همه اعضای کشورهای گروه ۲۰ به این پیمان پیوسته‌اند.

در دیدار مرکل با اردوغان مسائل خاورمیانه نیز مورد بحث و تبادل نظر واقع شد. از آن جمله می‌توان به اوضاع حاکم بر سوریه و لیبی اشاره کرد.

افزون بر آن، مذاکره درباره اوضاع افغانستان و سیاست مهاجرپذیری اتحادیه اروپا نیز در دستور دیدار رهبران دو کشور آلمان و ترکیه قرار داشت.

رجب طیب اردوغان پس از دیدار با مرکل از او به عنوان سیاستمداری یاد کرد که همواره رویکردی منطقی داشته و در راستای حل مشکلات تلاش می‌کند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت جدید آلمان نیز بتواند به همکاری خوب دو کشور ادامه دهد. اردوغان برای صدراعظم جدید آلمان آرزوی موفقیت کرد.

Share