ایران به ‘یک سانتریفیوژ پیشرفته خود برای غنی سازی ۶۰ درصد گاز تزریق کرده’

بی بی سی :

آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داده است که ایران به یک سانتریفیوژ پیشرفته خود برای افزایش غلظت اورانیوم از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد گاز تزریق کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز این سانتریفیوژ از نوع آی ار ۶ است و ایران و پس از تزریق گاز به آن محصول نهایی را جمع‌آوری نکرده است.

تک سانتریفیوژی که به آن گاز تزریق شده به غیر از مجموعه ای از سانتریفیوژهای پیشرفته‌ی نصب شده در تاسیسات نطنز است که از ماه‌ها پیش، غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصدی را آغاز کرده‌اند.

اقدام تازه ایران بر خلاف توافق هسته ای برجام است که در آن متعهد شده از تزریق گاز و غنی سازی اورانیوم با این سانتریفیوژهای خودداری کند.

تزریق موقت گاز با هدف غنی‌سازی اورانیوم به سانتریفیوژ آی ار ۶ در حالی صورت می‌گیرد که علی باقری کنی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران قرار است روز چهارشنبه (فردا) با انریکه مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام، در بروکسل دیدار کند.

این دومین دیدار بین دو طرف از زمان قطع مذاکرات احیای برجام است که با پیروزی ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران متوقف شد.

آقای باقری در توییتی گفته است “ایران مصمم به انجام مذاکراتی است که تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی را به صورت کامل و موثر لغو کرده، عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را تضمین کرده و ضمانت‌های معتبری برای عدم بدعهدی بیشتر فراهم کند”.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران گفته این کشور “به زودی” مذاکرات احیای برجام را از سر می گیرد اما میخائیل اولیانف سفیر روسیه در وین به کنایه گفته است کسی اطلاعی از تاریخ “این به زودی” ندارد.

در حالی که ایران می گوید در حال نشان عزم خود برای مذاکرات با سفر معاون سیاسی وزارت خارجه به بروکسل است، آمریکا اعلام کرده این دیدار جایگزین مذاکرات اتمی نخواهد بود اما ایران مختار است که با هر طرفی که علاقمند است، گفت و گو کند.

رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران خبر داده که دولت جو بایدن در حال گفتگو با رهبران اروپا و خاورمیانه است تا مشخص شود گام احتمالی بعدی قدرت‌های جهانی در صورت بازنگشتن ایران به گفتگوهای وین چه خواهد بود.

آقای مالی گفته که تلاش ها برای احیای توافق هسته ای برجام در حال حاضر در “مرحله بحرانی” است و دلایل ایران برای تعویق از سرگیری مذاکرات اتمی “بسیار ضعیف” است.

مذاکرات برای احیای برجام بیش از ۴ ماه است که متوقف شده است. هدف از این مذاکرات رفع تحریم های آمریکا در برابر بازگشت ایران به محدودیت های اتمی است.

ایران از زمان توقف مذاکرات اجرای برخی دیگر از تعهدات هسته ای خود را کنار گذاشته و سطح همکاری با آژانس را کاهش داده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تازگی درباره کاهش همکاری ایران با آژانس هشدار داده و گفته است که این نهاد دیگر نظارت کاملی بر برنامه اتمی ایران ندارد.

او گفته است که هنوز نتوانسته با وزیر خارجه ایران تماس داشته باشد و خط ارتباطی مستقیمی که در دولت قبلی ایران وجود داشت را در دولت ابراهیم رئیسی در اختیار ندارد.

Share