درپی تعلل ایران در روند مذاکرات برجام، آمریکا و متحدانش خواستار تشدید فشار بر تهران هستند

ایران اینترنشنال :

منابع آگاه می‌گویند که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، و سایر رهبران جهان در حاشیه نشست‌ گروه ۲۰ در رم و اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسگو قصد دارند به دلیل تعلل ایران در بازگشت به مذاکرات احیای برجام، راه‌های افزایش هزینه‌ها بر تهران را بررسی کنند.

جو بایدن و امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، جمعه پس از دیدار در حاشیه نشست گروه۲۰، در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که دو طرف بر لزوم اطمینان درباره اینکه ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد، توافق دارند.

در همین حال، شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه گزارش داد که رییس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نشست گروه ۲۰ با سران کشورهای مرتبط با برجام درباره چگونگی تحمیل هزینه به ایران به‌دلیل تعلل در مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو خواهد کرد.

این منابع خاطرنشان کردند که در حال حاضر مقامات دولت بایدن در حال بررسی راه‌های افزایش فشار بر ایران هستند و متحدان ایالات متحده نیز تمایل دارند که در روند مذاکرات هسته‌ای «هزینه‌های بالاتری» را به جمهوری اسلامی تحمیل کنند.

یک مقام آمریکایی که از روند مذاکرات هسته‌ای مطلع است به سی‌ان‌ان گفت که ایران برای ایجاد خوش‌بینی در کشورهای مذاکره‌کننده کار چشمگیری انجام نداده و به نظر نمی‌رسد در تیم مذاکره‌کننده ایران برای حل عملی موضوعات باقی‌مانده اراده لازم وجود داشته باشد.

یک دیپلمات اروپایی نیز به سی‌ان‌ان گفت که به نظر می‌رسد تاخیر ایران در بازگشت به مذاکرات احیای برجام یک «شیوه وقت‌کشی» باشد تا در این فاصله جمهوری اسلامی به پیشبرد برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.

در حالی که علی باقری، معاون وزارت خارجه ایران، اعلام کرده که ایران تا پیش از پایان نوامبر به مذاکرات بازمی‌گردد، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به این اظهارات گفت: «ما اطلاعی نداریم و این موضوع بر عهده هماهنگ‌کننده اروپایی است. بیش از چهار ماه است که گفته‌ایم آماده‌ایم به محض اینکه ایران تاریخ مشخص کند گفت‌وگوها را از سر بگیریم.»

در همین حال، سخنگوی اتحادیه اروپا دیدار اخیر علی باقری با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، را برای از سر گیری مذاکرات هسته‌ای «مفید» خواند و گفت اکنون اتحادیه اروپا و سایر امضاکنندگان برجام، از جمله ایران در حال رایزنی‌اند تا در اسرع وقت تاریخ مشخصی را برای آغاز این مذاکرات تعیین کنند.

از سوی دیگو، علی باقری، که به مسکو سفر کرده، گفت‌وگوی روز جمعه‌اش با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در مورد مذاکرات اتمی را «مثبت و ثمربخش» خواند و در توییتی نوشت: «تصمیم گرفته شد رایزنی‌های خود را در سطوح مختلف برای تقویت مواضع مشترک ادامه دهیم.»

Share