سیاست تشدید بحران برای خروج از بحران! در جمهوری اسلامی ساخت سلاح اتمی «حرام» اما «ضروری» و «اسرار نظام» است!

کیهان لندن :

رهبران دولت‌های عضو برجام و آمریکا که در وین با جمهوری اسلامی مستقیم و غیرمستقیم مذاکره می‌کنند و همچنین بازیگران مؤثر غیربرجامی از جمله اسرائیل و عربستان سعودی که بیش از هرچیز از توسعه موشکی و فعالیت‌های تخریبی جمهوری اسلامی در منطقه و گروه‌های نیابتی وفادار به تهران احساس خطر و تهدید می‌کنند، در یک موضوع بطور کامل اشتراک نظر دارند: نباید اجازه داد جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابد.

حتا دولت‌هایی که از نظر آیت‌الله‌ها متحدان جمهوری اسلامی هستند یعنی روسیه و چین نیز دست‌کم در حرف تأکید می‌کنند که نباید اجازه داد جمهوری اسلامی به بمب اتم مجهز و مسلح شود و از این نظر با غربی‌ها هم‌نظرند. این در حالیست که افزایش بُرد موشک‌های بالستیک و تقویت گروه‌های شبه‌نظامی منطقه و موشک‌پرانی‌ها به نظر می‌رسد نه تنها برای این دو کشور تهدید به شمار نمی‌رود بلکه به خاطر تهدیداتی که علیه منافع آمریکا در منطقه ایجاد می‌کنند مورد استقبال مسکو و پکن نیز هست.

ابراهیم رئیسی «قاضی مرگ» در جریان سفرش به مسکو در سخنانی در مجلس روسیه یا «دوما» با استناد به «فتوای علی خامنه‌ای در مورد حرام بودن ساخت بمب اتم» ادعا کرد «ما به دنبال سلاح اتمی نیستیم و این سلاح در استراتژی دفاعی ما هیچ جایگاهی ندارد!»

اما گذشته از تناقض عملی جمهوری اسلامی در تلاش برای تکمیل چرخه هسته‌ای و تهدید کشورهای طرف مذاکره با آن، در مورد این ادعا که رئیسی نیز آن را تکرار کرده، در داخل حکومت اشتراک نظر وجود ندارد.

همانروز که رئیسی در مسکو ادعا کرد جمهوری اسلامی به دنبال سلاح اتمی نیست محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود به یاد داریوش رضایی‌نژاد (از عاملان هسته‌ای رژیم که امرداد سال ۱۳۹۰ در تهران ترور شد) نوشت: «شهدای گرانقدر ما در مسیر و حوزه‌ی پیشرفتِ علوم و فناوری هسته‌ای گام برداشتند که از نظر استکبار دستیابی به این گستره علمی، منطقه‌ای ممنوعه برای ایران اسلامی بود. اما در حقیقت این منطقه ممنوعه برای ما صراط مستقیم است و همان نقطه‌ای است که باید باشیم و اقتدارمان را ثابت کنیم!»

پاسخ این پرسش را که منظور مقامات حکومت از «گستره علمی هسته‌ای» چیست از زبان علی فدوی معاون فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بشنویم که در یک مصاحبه تلویزیونی چندی پیش تهدید کرد که جمهوری اسلامی در حوزه نظامی در علم [فیزیک] کوانتوم جلودار است اما صحبت درباره‌ی آن محرمانه است!

راه خروج از بحران‌ اتمی، ساخت سلاح اتمی است!

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ادعا می‌کند سلاح اتمی نخواهیم ساخت! اما یک جریان قوی امنیتی داشتن سلاح اتمی را برای نظام ضروری می‌داند. احمد بخشایش اردستانی عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی چندی پیش در گفتگو با وبسایت «دیپلماسی ایرانی» گفت ساخت بمب اتم تنها راه حل پایان دادن به زیاده‌خواهی‌های طرف‌های غربی به ‌خصوص ایالات متحده آمریکا در جریان مذاکرات است!

او صحبت در مورد ساختن بمب اتمی را «جزو اسرار نظام» می‌داند و با اشاره به تأخیر و وقت‌کشی جمهوری اسلامی در مذاکرات وین می‌گوید «من نمی‌دانم که آیا جمهوری اسلامی در سایه این تاخیرها به دنبال ساخت بمب هسته‌ای است یا خیر. اگرچه بر اساس فتوای مقام معظم رهبری ساختن و داشتن بمب هسته‌ای حرام شرعی است و کارگزاران نظام هم بر مبنای این فتوا تلاشی برای دستیابی به ساخت سلاح هسته‌ای ندارند، اما من به شخصه امیدوارم که دلیل تاخیرهای آغاز مذاکرات احیای برجام از سوی دولت رئیسی تلاش برای ساخت بمب هسته‌ای باشد! چون من کماکان معتقدم که ساخت سلاح هسته‌ای تنها راه حل جمهوری اسلامی ایران برای خروج از چالش‌ها و بن‌بست‌های سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی مربوط به برجام و پرونده فعالیت‌های هسته‌ای است. تا زمانی که ایران به بمب هسته‌ای دست پیدا نکند این چالش‌ها و مشکلات کمابیش و با شدت و ضعف در دوره‌ها و ادوار مختلف ادامه پیدا خواهد کرد.»

بخشایش اردستانی در بخش دیگری از این مصاحبه تأکید می‌کند «شاید ساختن بمب هسته‌ای برای ما از نظر اقتصادی و معیشتی هیچ سود و منفعتی نداشته باشد، اما قطعاً باعث بازدارندگی امنیتی، نظامی و دفاعی خواهد شد!» این همان الگوی کره شمالی است که مردم آن در جهنمی زندگی می‌کنند که یک اقلیت کوچک از بهترین امکانات برخوردار و دلخوش به این است که با تسلیحات اتمی «امنیت» دارد و «دشمن» را از حمله به خود باز می‌دارد! غافل از اینکه جمهوری اسلامی از هیچ نظر از جمله موقعیت جغرافیایی، سیاست‌های خود و مهم‌تر از همه، وضعیت داخلی و مردمی که آنرا نمی‌خواهند، به کره شمالی کمونیست شبیه نیست!

رژیم ایران قابل اعتماد نیست

تجربه نشان می‌دهد اعتماد به جمهوری اسلامی در هر شکل و موقعیتی اشتباه مطلق است. یکی از اختلافات اساسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با جمهوری اسلامی کشف ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در سه سایت اعلام نشده است که هنوز پس از گذشته بیش از دو سال تهران پاسخی در مورد آنها نداده! یکی از این سایت‌ها «تورقوزآباد» است که موساد در دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو آن را افشا کرد. نتانیاهو وقتی مهرماه سال ۱۳۹۷ در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد پرده از فعالیت سایت سرّی تورقوزآباد برداشت، محمدجواد ظریف و عباس عراقچی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته بودند به او خندیدند و گفتند «نتانیاهو را سر کار گذاشتند» اما ادعاها و اطلاعات اسرائیل درست از کار درآمد.

از سوی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی مدام اصرار می‌کنند که به دنبال بمب اتمی نیستند اما یکسال پس از ترور محسن فخری‌زاده معاون وزارت دفاع جمهوری اسلامی، فریدون عباسی‌دوانی نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی می‌گوید او بود که با وجود «فتوا»ی علی خامنه‌ای در حرام بودن تولید، نگهداری و به کار گرفتن سلاح اتمی برای آن «سیستم ایجاد کرده بود»!

غرب بیشتر از این اعترافات چه می‌خواهد؟!

علی خامنه‌ای بارها در مورد اینکه جمهوری اسلامی سراغ سلاح اتمی نمی‌رود سخنرانی کرده اما اسفند سال ۱۳۹۹ خطاب به غربی‌ها گفت «شما چکاره‌اید که نگذارید که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند؟ ما اگر تصمیم داشتیم به سلاح هسته‌ای دست پیدا کنیم شما و بزرگتر از شما هم نمی‌توانستید مانع بشوید.»

بهمن ۱۳۹۹ محمود علوی وزیر پیشین اطلاعات جمهوری اسلامی نیز در یک مصاحبه تلویزیونی به صراحت گفت اگر فشارها به جمهوری اسلامی ادامه پیدا کند به سمت ساخت سلاح اتمی خواهد رفت. او توضیح داد «مقام معظم رهبری فتوا داده که سلاح هسته‌ای حرام است اما اگر گربه را در گوشه‌ای گیر بیندازند، ممکن است رفتارش با وقتی که گربه آزاد است فرق کند!»

سابقه عشق جمهوری اسلامی به سلاح اتمی اما بسیار بیشتر از اینهاست. سال‌ها پیش اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری سابق رژیم ایران و رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام در یکی از خطبه‌های نماز جمعه پیش از لو رفتن برنامه‌های اتمی رژیم اعلام کرده بود یک بمب اتمی کافیست تا اسرائیل را از روی زمین محو کند! وی سال‌ها بعد در آبان ۱۳۹۴ نیز تهدید کرده بود «قدرت ایران برای دستیابی به این نوع سلاح محفوظ است.»

رفسنجانی با سخنسرایی درباره اینکه اساس دکترین جمهوری اسلامی ایران، استفاده صلح‌آمیز از برنامه هسته‌ای است، گفت: «این درست است که ما اجازه‌ رفتن به طرف سلاح هسته‌ای را نداریم، ولی اگر شرایطی پیش بیاید و ضرورت پیدا کند و یا دشمنی پیدا کنیم که بخواهد از این سلاح استفاده کند، قدرت ما محفوظ است!»

مقامات جمهوری اسلامی ایران در دروغگویی در همه موارد سابقه‌دارند ولی از آنجا که آنها درباره اعمال خود پنهانکاری کرده و دروغ می‌گویند، دیر یا زود واقعیت توسط اعترافات خودشان رو می‌شود. به عنوان مثال با آغاز جنگ داخلی در سوریه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای کمک به بشار اسد نیرو اعزام کرد اما مقامات سیاسی و نظامی رژیم ادعا می‌کردند «در سوریه حضور نظامی نداریم.» چند سال بعد در دفاع از حضور نظامی رژیم در منطقه علی خامنه‌ای گفت «سوریه عمق استراتژیک ماست!»

رهبر جمهوری اسلامی مهرماه ۱۳۹۸ در یک سخنرانی ادعا کرد «ما با وجود اینکه می‌توانستیم در این راه [سلاح اتمی] قدم برداریم، بر اساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.»

اما ادعای دروغ علی خامنه‌ای مبنی بر حرام بودن سلاح اتمی و «قدم نگذاشتن در تولید آن» در حالیست که غنی‌سازی اورانیوم در ایران به ۶۰ درصد رسیده است! به گفته‌ی رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، فقط کشورهای دارای سلاح اتمی به این سطح از غنی‌سازی نیاز دارند. روندی که جمهوری اسلامی برای رسیدن به غنی‌سازی ۶۰ درصدی طی کرده نه تنها با ادعاهای علی خامنه‌ای در تضاد است بلکه تکرار تهدیدات با پیشبرد برنامه اتمی، به خودی خود اعتراف به تهدیدات ناشی از این برنامه است!

احتمالاً خامنه‌ای به عنوان رهبر رژیم و فرمانده کل قوا از جزئیات فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی از جمله «ایجاد سیستم برای بمب اتمی» توسط محسن فخری‌زاده با خبر است. اما اگر هم نباشد هیچ بعید نیست روزی افشا یا ادعا شود که جریانی «خودسر» در داخل نظام بطور «خودجوش» بمب اتمی ساخته است! همانطور که یک «محفل خودسر» در میان امنیتی‌ها و وزارت اطلاعات نویسندگان و فعالان سیاسی داخل و خارج کشور را به قتل می‌رساندند و جمهوری اسلامی صدایش در نمی‌آمد!

Share