آلمان در صدد جذب سالانه ۴۰۰ هزار نیروی کار مهاجر

دویچه وله :

دولت ائتلافی آلمان می‌خواهد هر سال ۴۰۰ هزار نیروی متخصص کاری از کشورهای خارجی جذب کند. کارشناسان معتقدند آلمان برای جبران کمبود نیروی کار و افزایش رشد اقتصادی به یک “برنامه مهاجرتی مدرن” نیاز دارد.

دولت ائتلافی آلمان می‌خواهد هر سال ۴۰۰ هزار نیروی متخصص کاری از کشورهای خارجی جذب کند. به گزارش رویترز، دولت آلمان اعلام کرده است این اقدام در جهت برقرای توازن در توزیع نیروی کار و رفع کمبود نیروی کار در حوزه‌هایی از اقتصاد صورت می‌گیرد که همه‌گیری کرونا برای آنها تهدید محسوب می‌شود.

به گفته کریستیان دوئر، رهبر حزب لیبرال دموکرات‌ در پارلمان دولت ائتلافی آلمان، کمبود نیروی کار چنان جدی است که عملا کندی رشد اقتصادی را موجب شده است.

او افزود: «آلمان با یک “سیاست مهاجرتی به‌روز” می‌تواند مشکل نیروی کار فرسوده را حل کند… باید به سرعت ۴۰۰ هزار نیروی کار را از خارج برای بازار کار این کشور جذب کنیم.»

دتلف شیل، رئيس اداره کل کار آلمان در شهریور ماه (اوت) سال گذشته از دولت درخواست اقدام فوری برای تامین نیروی کار کرده بود.

او نیز ازجمله افرادی است که معتقدند باید مهاجران بیشتری جذب آلمان شوند. به زعم وی در بسیاری حوزه‌ها، از خدمات تا عرصه‌های فنی کمبود نیروی کار ماهر وجود دارد.

شیل در گفت‌وگو با روزنامه “زوددویچه تسایتونگ” هشدار داده بود نیروی کار در آلمان به دلیل تغییرات جمعیتی “رو به اتمام است”.

رئیس اداره کل کار آلمان هم‌چنین در این گفت‌وگو خاطر نشان کرده بود در سال ۲۰۲۱ میلادی از شمار کارگران بالقوه در سن کاری متعارف تقریبا ۱۵۰ هزار نفر کاسته خواهد شد و هشدار داده بود این کمبود در سال‌های آینده بسیار چشمگیرتر خواهد شد.

Share