همزمان با بالا رفتن احتمال حمله به اوکراین، آمریکا و روسیه در ژنو مذاکره می‌کنند

بی بی سی : ‘

قرار است آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه همزمان با افزایش نگرانی‌ها نسبت به حمله احتمالی روسیه به اوکراین با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

روز پنجشنبه آقای بلینکن به روسیه هشدار داد که در صورت عبور هر یک از نیروهایش از مرز اوکراین، عواقب شدیدی برای این کشور خواهد داشت.

روسیه در حال حاضر حدود یکصد هزار سرباز در مرز با اوکراین مستقر کرده، اما برنامه ریزی برای حمله را رد می کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تاکید کرده که اوکراین هرگز نباید به ناتو بپیوندد.

او همچنین خواستار توقف فعالیت‌های نظامی ناتو در شرق اروپا است.

نشست بین عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات‌های آمریکا و روسیه به دنبال اقدامات آقای بلینکن برای جلب حمایت متحدان ایالات متحده برای اعمال تحریم‌ها علیه پوتین صورت می‌گیرد.

پس از گفتگو با مقامات بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی در برلین، آقای بلینکن روز پنجشنبه گفت در صورتیکه اجازه دهیم روسیه به اوکراین حمله کند، این مسئله “همه ما را وارد یک برهه زمانی بسیار خطرناک و بی ثبات می‌کند و تهدید یک جنگ همه جانبه بالای سر همه است.”

مقامات وزارت امور خارجه آمریکا گفته‌اند که آقای بلینکن به دنبال ارائه یک راه‌حل به وزیر خارجه روسیه برای کاهش تنش خواهد بود.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه جدید آلمان نیز همراه با آقای بلینکن در برلین، متعهد شد که اقدامی فوری علیه هرگونه تهاجم روسیه انجام دهد و اعمال تدابیری را که “می‌تواند عواقب اقتصادی برای ما داشته باشد” رد نکرد.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز از پوتین خواست که “قبل از ارتکاب یک اشتباه استراتژیک بزرگ” که منجر به تلفات جانی وحشتناک خواهد شد، از اوکراین دست بکشد و عقب نشینی کند.

اوایل این هفته، بریتانیا اعلام کرد که به اوکراین نیروهای بیشتری برای آموزش و تسلیحات دفاعی ارسال می‌کند.

اظهارات آقای بلینکن پس از آن صورت می گیرد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه پیش بینی کرد که روسیه در مورد اوکراین “اقدامی خواهد کرد” و هشدار داد که این اقدام برای “روسیه فاجعه بار” خواهد بود.

او همچنین گفت که یک حمله احتمالی “جزئی” روسیه ممکن است پاسخ ضعیف تری از سوی ایالات متحده و متحدانش به همراه داشته باشد.

در واکنش به سخنان رئیس جمهور آمریکا، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: “ما تهاجم جزئی نداریم. همانطور که نمی‌توان هیچ میزان تلفات و اندوه از دست دادن عزیزان را جزئی توصیف کرد.”

در گفت و گوهای هفته پیش میان غرب و روسیه پیشرفتی به دست نیامد و غربی ها برخی از درخواست های مسکو را غیرقابل مذاکره خواندند.

Share