هشدار نسبت به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها همزمان با گسترش سویه اومیکرون در ایران

بی بی سی :

دو کارشناس بهداشت و درمان ایران هشدار داده‌اند که در حالیکه سویه اومیکرون در ایران در حال حاضر گسترش است، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها “کار درستی نیست”.

حسین کرمانپور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا گفته است “آمار ابتلا به کرونا آرام آرام با شیب ضعیفی دارد بالا می‌رود، اگر این اتفاق بیافتد و شیب صعودی باشد، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها کار درستی نیست”.

به گفته وی “خوشبختانه اکنون میزان ابتلا پایین آمده اما ظرفیت آی سی یو پر است” اما “دست زدن به یک حرکت جدید ممکن است جرقه انداختن در انبار باروت باشد”.

آقای کرمانپور در خصوص دلیل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها معتقد است “دولتمردان ما در مقابل یک سری داده و اطلاعاتی از پشت صحنه تعطیلی مدارس قرار گرفته‌اند” و “یک سری اتفاقاتی در پشت صحنه چه در میان خانواده‌ها و چه در محیط‌های دوستانه دانش‌آموزی دارد رقم می‌خورد، این‌ها یک زنگ خطری را برای دولتمردان به صدا در آورده که به عبارتی دارند فایده و اثر می‌کنند”.

وی با تاکید بر اینکه تعطیلی مدارس موجب “عقب ماندگی علمی” دانش‌آموزان شده اما “از سوی دیگر هم ما به عنوان جامعه درمانی کشور می‌دانیم که بازگشایی مدارس در شرایطی که بسیاری از آن‌ها واکسن نزده باشند یا واکسن‌شان کامل نشده یا اثر بخشی واکسن کاهش پیدا کرده باشد و نیازمند دز سوم باشد، خطر جانی برای‌شان دارد”.

او می‌گوید “بازگشایی محیط آموشی کشور هیچ ارزش و اولویتی ندارد چراکه اصل مطلب، سلامتی مردم است”.

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران نیز گفته است “بر اساس اطلاعات علمی می‌توان به برقراری محدودیت‌ها فکر کرد، نباید صبر کنیم بحران به وقوع پیوندد و بعد بخواهیم جلوی آن را بگیریم.”

به گفته وی “سویه اومیکرون تا سه هفته آینده سویه غالب تمام دنیا از جمله ایران خواهد شد”.

آقای ناجی گفت که “با افزایش بازگشایی‌ها در سایه شیوع اومیکرون، قطعا شیوع بیماری افزایش خواهد یافت، باید علمی‌تر فکر کرد و منتظر ماند تا درصد تزریق دوز سوم افزایش یابد”.

این مقام بهداشتی گفت که “ایجاد هر تجمعی با توجه به قدرت سرایت بالای اومیکرون می‌تواند منجربه افزایش شیوع بیماری شود”.

وی پیش‌بینی کرد که “از اسفند ماه خیز ششم بیماری آغاز شود و میزان مرگ و میر افزایش یابد”.

آقای ناجی یکی از موارد مقابله با سویه اومیکرون را واکسیناسیون و تزریق دوز سوم دانست و گفت: “عملکرد ما در مقابل ویروس بر شیوع بیماری اثرگذار است”.

به گفته وزارت بهداشت ایران تا امروز بیش از ۶۰ میلیون نفر دوز اول واکسن کرونا و بیش از ۵۳ میلیون نفر دوز دوم و ۱۳ میلیون ۱۴۴ هزار و ۴۲۶ نفر دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

بنا بر آمار دولتی تا روز گذشته در ایران بیش از ۶ میلیون ۲۳۶ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۱۳۲ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند هرچند که کارشناسان آمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان را چندین برابر آمار رسمی می‌دانند.

Share