بحران اوکراین؛ اعلام اتحاد رهبران غربی مقابل تهدید روسیه

بی بی سی فارسی :

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پس از گفتگو با رهبران اروپایی اعلام کرد او و متحدان غربی‌اش در قبال تهدید روسیه “اتفاق نظر کامل” دارند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر دوشنبه در تماسی ویدئویی با متحدان اروپایی خود درباره یک استراتژی مشترک در قبال روسیه گفت‌وگو کرد.

همزمان بریتانیا نیز به روسیه هشدار داده که در صورت تهام به اوکراین با تحریم‌های “بی‌سابقه” مواجه خواهد شد.

در تماسی که دوشنبه انجام شد علاوه بر آقای بایدن، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولتس صدر اعظم آلمان، ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا و آندری دودا رئیس جمهور لهستان شرکت کردند. اورزولا فن‌درلاین و شارل میشل رهبران اتحادیه اروپا هم در این نشست شرکت داشتند.

ینس استولتنبرگ، رئیس ناتو نیز در این گفتگوی ویدیویی حاضر شد.

آقای بایدن درباره این دیدار ویدیویی گفت: “من یک جلسه بسیار، بسیار، بسیار خوب داشتم. ما با تمامی رهبران اروپایی اتفاق نظر کامل داریم.”

سخنگوی دولت بریتانیا نیز گفت متحدان غربی “درمورد اهمیت اتحاد بین‌المللی در برابر رفتار خصمانه و فزاینده روسیه توافق کردند”.

رهبران غربی همچنین توافق کردند در صورت تهاجم روسیه به اوکراین، “متحدان باید واکنش‌های تلافی‌جویانه اتخاذ کنند، از جمله اعمال مجموعه بی‌سابقه‌ای از تحریم‌ها”.

پیشتر در خلال تنش بر سر اوکراین وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که حدود ۸۵۰۰ سرباز آماده عملیات رزمی در وضعیت آماده‌باش کامل برای استقرار سریع به‌سر می‌برند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که روسیه علیرغم استقرار صد هزار سرباز در مرز اوکراین هرگونه قصدی برای اقدام نظامی علیه این کشور را انکار می‌کند.

آمریکا و بریتانیا کارکنان سفارت خود را از اوکراین فراخوانده‌اند.

بوریس جانسون هشدار داده است که اطلاعات سازمان‌های امنیتی حاکیست روسیه قصد دارد حمله‌ای برق آسا به کی‌یف پایتخت اوکراین ترتیب دهد.

او گفت: “ما باید این موضوع را برای کرملین، برای روسیه، کاملا روشن کنیم که این یک حرکت فاجعه‌بار خواهد بود.”

روسیه در سال ۲۰۱۴ بعد از سرنگونی یک دولت هوادار مسکو در اوکراین، شبه‌جزیره کریمه را، که بخشی از اوکراین بود، به خاک خود ضمیمه کرد. این کشور از آن زمان از شورشیان هوادار روسیه که درگیر جنگی خونین با ارتش اوکراین هستند و بخش‌هایی از شرق اوکراین را در دست دارند، حمایت می‌کند.

Share