حمله کرونا به تیم ملی ایران؛ همه احتمالات برای بازی سرنوشت‌ساز با عراق

پیام یونسی‌پور – ایران وایر

طبق اعلام رسمی فدراسیون فوتبال، سه بازیکن تیم ملی ایران که در قطر، روسیه و یونان حضور دارند، به کرونا مبتلا شده‌اند.

«احمد نوراللهی»، هافبک میانی تیم «الشباب» امارات، «سردار آزمون»، مهاجم تیم «زنیت» روسیه و «احسان حاج‌صفی»، هافبک تیم «آ.ا.ک آتن» یونان، سه بازیکنی هستند که به صورت قطعی به دلیل ابتلا به کرونا، اجازه همراهی تیم ملی در بازی با عراق را نخواهند داشت. اما آیا این پایان ماجرای هجوم کرونا به لژیونرهای ایران خواهد بود؟

تیم‌های ملی ایران و عراق، روز پنج‌شنبه هفتم بهمن ۱۴۰۰ باید در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مقابل هم قرار بگیرند.

کدام بازیکنان تیم ملی در خطر ابتلا به کرونا هستند؟

«مجتبی خورشیدی»، سرپرست تیم ملی فوتبال ایران، دوشنبه شب در ارتباط زنده با صداوسیمای حکومتی ایران از «گرفتار شدن» پنج بازیکن تیم ملی در فرودگاه استانبول ترکیه خبر داد.

او «شرایط بد جوی» را دلیل لغو مکرر پروازهای بین‌المللی در این فرودگاه دانست، اما نامی از پنج بازیکنی که در فرودگاه استانبول گرفتار شده بودند، نبرد.

یکی از نگرانی‌های عمده کادر فنی تیم ملی در پس خبر لغو پروازهای استانبول به تهران، حضور بیش از حد بازیکنان تیم ملی در فرودگاه و احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری کرونا بود.

پنج بازیکنی که بیش از ۱۲ ساعت در فرودگاه استانبول گرفتار تاخیر در پرواز شدند، «امیر عابدزاده»، «علی‌رضا جهانبخش»، «پیام نیازمند»، «کریم انصاری‌فرد» و «مهدی طارمی» بودند.

ساعاتی پس از صحبت‌های سرپرست تیم ملی، «حسین شریفی»، سخنگوی فدراسیون فوتبال از پرواز علی‌رضا جهانبخش به تهران خبر داد، اما ادعا کرد که چهار بازیکن دیگر، احتمالا تا صبح روز سه‌شنبه شانسی برای پرواز به سمت ایران نخواهند داشت.

علی‌رضا جهانبخش و سایر لژیونرهایی که تست PCR کرونا آن‌ها در کشور مبدا منفی بود، باید به محض ورود به تهران و حضور در اردوی تیم ملی، دوباره تست کرونا انجام دهند. در صورتی که تست آن‌ها منفی باشد، اجازه خواهند داشت با سایر بازیکنان تیم ملی تمرین کنند، در غیر این صورت به قرنطینه خواهند رفت و دیدار با عراق و احتمالا بازی بعد با تیم ملی امارات را هم از دست خواهند داد.

اما سایر بازیکنانی که از لیگ برتر ایران به تیم ملی دعوت شدند نیز باید تست کرونا انجام دهند. مجتبی خورشیدی سرپرست تیم ملی ایران گفته است که روز دوشنبه، تمرین تیم ملی فقط با ۶ بازیکن برگزار شد و ۱۲ بازیکن دیگری که هنوز نتیجه تست‌ آنان اعلام نشده، در اردوی تیم ملی باقی ماندند.

بدترین اتفاق در مورد مهدی طارمی افتاد که پروازش از پرتغال، حتی به استانبول نرسید و در شهر «دالامان» در فاصله ۸۰۰ کیلومتری استانبول فرود آمد.

دیدار ایران و عراق تحت چه شرایطی لغو می‌شود؟

سه نتیجه مثبت تست کرونا و احتمال بالا رفتن این تعداد، سوالی را شکل داده است؛ آیا ممکن است دیدار ایران و عراق لغو شود؟

مجتبی خورشیدی سرپرست تیم ملی ایران، احتمال این اتفاق را رد کرد. اما قوانین فدراسیون جهانی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا در این مورد چه می‌گویند؟

طبق قوانین این دو نهاد، تیم‌هایی که وارد مسابقات رسمی انتخابی جام جهانی، مسابقات قاره‌ای یا هر رقابت بین‌المللی که تحت نظر فیفا و کنفدراسیون آسیا است می‌شوند، در فهرست خود برای مسابقه، ۱۳ بازیکن معرفی کنند؛ یازده بازیکن اصلی و حداقل دو بازیکن ذخیره.

دیدار تیم‌های ملی ایران و عراق فقط در صورتی لغو خواهد شد که تیم ملی ایران قادر به تهیه فهرست ۱۳ نفره برای این مسابقه نشود.

با توجه به این‌که فدراسیون فوتبال ایران، پیش از این لیستی از بازیکنان جانشین یا «رزرو» را به کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی کرده بود، به محض مثبت شدن تست احمد نوراللهی و احسان حاج‌صفی، دو بازیکن جدید یعنی «کمال کامیابی‌نیا» و «سروش رفیعی» به فهرست اصلی تیم ملی اضافه شدند.

به این ترتیب احتمال لغو بازی تیم ملی ایران مقابل عراق، به صورت جدی کاهش می‌یابد. تنها در صورتی این دیدار لغو خواهد شد که طی دو روز باقی مانده تا دیدار ایران و عراق، از ۲۶ بازیکن تیم ملی، ۱۴ بازیکن به کرونا مبتلا شوند.

«دراگان اسکوچیچ» سرمربی تیم ملی ایران سوم بهمن‌ماه، ۲۷ بازیکن را به اردوی تیم ملی دعوت کرد و ۶ بازیکن را در فهرست انتظار قرار داد. از ۲۷ بازیکن، سه نفر به صورت قطعی به دلیل ابتلا به کرونا، اردوی تیم ملی را از دست داده‌اند و دو بازیکن از فهرست انتظار به جمع ملی‌پوشان اضافه شدند.

وضعیت کرونا در اردوی عراق چقدر بدتر از ایران است؟

معضل کرونا، فقط دامن تیم ملی ایران را نگرفته است. پنج‌شنبه ۳۱ دی‌ماه، فدراسیون فوتبال عراق اعلام کرد که پنج بازیکن تیم ملی این کشور، به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، قادر به سفر به تهران نخواهند بود.

«فرانس پطرس»، «زیدان اقبال»، «مهند الجهیزی»، «امیر العماری» و «علی الحمادی» بازیکنانی بودند که طبق اعلام رسمی فدراسیون فوتبال این کشور، دیدار با تیم ملی ایران را از دست دادند. هر ۵ بازیکن، در فهرست نهایی تیم ملی عراق حضور داشتند.

یکشنبه سوم بهمن‌ماه، «غیث مهنا» مدیر تیم ملی فوتبال عراق در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که «علی فائز» به دلیل ابتلا به ویروس کرونا قادر به همراهی تیم ملی این کشور مقابل تیم ملی ایران نخواهد بود.

دیروز (دوشنبه) نیز فدراسیون عراق اعلام کرد تست کرونای دو بازیکن دیگر تیم ملی این کشور یعنی «یاسر قاسم» و «مناف یونس» نیز مثبت اعلام شده و این دو بازیکن نیز اجازه همراهی تیم ملی کشورشان در سفر به تهران را نخواهند داشت.

با این وجود بعید به نظر می‌رسد که عراق هم نتواند فهرستی ۱۳ نفره از بازیکنانش برای دیدار با تیم ملی ایران مهیا کند.

آن‌چه مسلم است، دیدار پنج‌شنبه، برای تیم ملی عراق اهمیتی بیش از ایران خواهد داشت. تیم ملی ایران از چهار بازی باقی‌مانده خود، تنها یک پیروزی می‌خواهد تا صعودش به جام جهانی قطر را قطعی کند، در حالی که عراق با ۴ امتیاز و قرار گرفتن در رده پنجم جدول، از بازی تهران فقط پیروزی می‌خواهد.

Share