عاقبت شعار مرگ بر آمریکای علیرضا دبیر: لغو سفر کشتی‌گیران ایرانی به آمریکا

رادیو فردا :

رئیس فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید امکان حضور تیم ملی ایران در آمریکا وجود ندارد.

طبق توافقی که در اسلو، محل برگزاری مسابقات جهانی کشتی صورت گرفت، قرار بود تیم‌های ملی کشتی آزاد ایران و آمریکا بیست و سوم بهمن مسابقه‌ای دوستانه را در تگزاس برگزار کنند.

علیرضا دبیر در نامه‌ به بوریس بومگارتنر رئیس فدراسیون کشتی آمریکا گفته است: «بسیار متاسفم اعلام کنم که به دلیل عدم اعطای روادید به ۶ نفر از اعضای تیم، امکان حضور و شرکت در مسابقه دوستانه با آمریکا وجود ندارد».

ماجرای سفر کشتی‌گیران ایرانی به آمریکا، با شعار «مرگ بر آمریکا» توسط دبیر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، وارد حاشیه‌ شد. او سپس در نشست خبری، تاکید کرد که از آمریکا خوشش نمی‌آید.

این در حالی است که هرگونه نفرت پراکنی سیاسی نسبت به کشورهای عضو اتحادیه جهانی کشتی، مغایر با مقررات این ارگان است.

با این حال فدراسیون کشتی آمریکا که برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای این مسابقه انجام داده بود، از واکنش به اظهارات غیرورزشی دبیر خودداری کرد.

علیرضا دبیر قهرمان المپیک سیدنی که سابقه عضویت در شورای شهر تهران را دارد، سال‌ها از گرین کارت آمریکا برخوردار بوده و به این کشور در رفت و آمد بوده است.

او به همتای آمریکایی‌اش گفته: «تا این لحظه ویزای دو کشتی گیر، مربی تیم، سرپرست تیم، داور المپیکی فدراسیون و اینجانب صادر نشده. لذا چاره‌ای جز اعلام لغو سفر باقی نمانده».

رادیو فردا مطلع شده است که علاوه بر حجت نظری سرپرست تیم ملی ایران و محمد مصلایی‌پور عضو کمیسیون داوران اتحادیه جهانی کشتی، روادید کامران قاسم‌پور قهرمان ۹۲ کیلوگرم جهان و مجید داستان در ۶۱ کیلوگرم نیز صادر نشده.

با این حال، به نقل از برخی حاضرین پرتعداد کاروان ایران در امارات، به آنها گفته شده بود که روادید نفرات باقی‌مانده نیز در روزهای آتی صادر می‌شود اما علیرضا دبیر اجازه ورود به خاک ایالات متحده را نخواهد داشت.

دبیر در نامه خود مدعی شده است که در دبی با «برخورد غیرمحترمانه و دور از ادب» کنسولگری آمریکا مواجه شده‌.

تنها نکته‌ای که او در جزئیات ادعایش گفته این است که سرپرست تیم ملی ایران حدود پنج ساعت «تحت مصاحبه‌ بازجویی‌گونه» قرار گرفته.

او در عین حال نوشته است اطمینان دارم که شما و کشتی‌گیران خوب آمریکایی نقشی در این «جریانات سیاسی ضد ورزشی» نداشته‌ و ندارید.

دبیر در حالی میزبان تیم ملی ایران را مقصر جلوه می‌دهد که از نگاه کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، خودش سبب‌ساز به هم خوردن این مسابقه است.

او سیزدهم دی‌ و همزمان با دومین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس، از التزام عملی به شعار «مرگ بر آمریکا» سخن گفت، اظهاراتی همسو با مواضع حاکمیت جمهوری اسلامی.

دبیر در پایان نامه‌اش بدون ذکر تاریخ مشخص، با دعوت از تیم ملی آمریکا نوشته است: «در اولین فرصت ممکن به ایران بیایید تا این دیدار دوستانه در ایران انجام شود. اطمینان می‌دهم که هموطنان کشتی دوست و میهمان‌‌نواز من، با آغوش باز از شما استقبال خواهند کرد».

از اظهارات غیر ورزشی دبیر و لغو مسابقه دو کشور، ملی‌پوشان کشتی ایران که مدت‌هاست در اردو به سر می‌برند متضرر شده و فرصت انجام یک دیدار مهم با رقبای سرشناس آمریکایی‌شان را از دست دادند.

Share