گزارش یک روزنامه اسرائیلی از نفوذ هکرهای جمهوری اسلامی به شرکت رافائل

ایران اینترنشننال :

وبسایت روزنامه اسرائیلی «کلکالیست» گزارش داد هکرهای احتمالا وابسته به جمهوری اسلامی پس از نفوذ به سامانه شرکت پدافندی «رافائل» در اسرائیل اطلاعات سرقتی را در فضای دارک‌نت به فروش گذاشته‌اند.

کلکالیست روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن در گزارشی نوشت اطلاعاتی که هکرها بخشی از آن را ارائه کرده‌اند شامل فهرست دسترسی کارمندان به سامانه‌های داخلی وفیلم‌های محرمانه تجاری و احتمالا برنامه‌های سیستم دفاع هوایی فروخته شده به بریتانیا است.

هنوز معلوم نیست که آیا این هکرها موفق به دستیابی به رمزهای عبور برای دسترسی به سامانه‌های رافائل نیز شده‌اند یا خیر.

به نوشته این روزنامه، هکرهای منتشرکننده این اطلاعات به احتمال زیاد از گروه سایبری «عصای موسی» وابسته به حکومت ایران هستند و اطلاعات سرقت‌شده را به مبلغ ۱۰۰ بیت‌کوین (حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار دلار) به فروش گذاشته‌اند.

سخنگوی شرکت رافائل در واکنش به حمله هکرهای ایرانی گفت: این یک رویداد نقطه‌ای است و اطلاعات دزدیده شده اطلاعاتی است که در شبکه خارجی شرکت وجود داشته است.

حادثه رافائل بسیار یادآور حادثه مشابهی است که سال گذشته رخ داد و در آن هکرها به سامانه‌های هوافضای همین شرکت نفوذ کردند. در آن حادثه نیز شبکه‌های خارجی شرکت مورد حمله قرار گرفت ولی با این حال، در برخی موارد اطلاعاتی مانند رمزهای عبور و اطلاعات دسترسی از راه دور به رایانه های شرکت نیز دزدیده شده بود .

رافائل به یک هدف مهم برای هکرهای جمهوری اسلامی برای آسیب زدن به اسرائیل تبدیل شده است. از سوی دیگر، هک شدن سیستم‌های رافائل نیز از نظر تجاری برای این شرکت زیان بزرگی است چرا که بسیاری از کشورها اگر احتمال بدهند اطلاعات راهبردی‌شان ممکن است سر از بازار آنلاین دربیاورد حتما درباره خرید از این شرکت به تردید می‌افتند.

هنوز نمی‌توان تایید کرد که اطلاعات ارائه شده در دارک‌نت از طریق هک و نفوذ به سیستم‌های شرکت رافائل صورت گرفته باشد؛ هر چند این موضوع را نمی‌توان کاملا هم رد کرد.

Share