آمریکا برای مقابله با حملات حوثی‌ها، ناوشکن و جنگنده‌های پیشرفته به امارات اعزام کرد

بی بی سی :

آمریکاروز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردبه دنبال حمله حوثی‌ها، برای کمک به دفاع از امارات، یک ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت شونده و جنگندههای پیشرفته به امارات اعزام خواهد کرد.

سفارت آمریکا در ابوظبی اعلام کرد که اعزام این نیروها برای “کمک به امارات در برابر تهدیدات جاری” است.

این تحول تازه پس از تماس تلفنی لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی صورت گرفت.

پیشتر امارات متحده عربی، بخشی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که با شورشیان حوثی در جنگ است، اعلام کرده بود پس از دور تازه حمله حوثی‌ها، هواپیماهای ائتلاف سکوهای پرتاب موشک را در داخل یمن نابود کرده‌اند.

در دو هفته گذشته حوثی‌های یمن سه بار امارات را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار دادند.

حدود دو هفته نخستین بار حوثی‌های یمن که از حمایت ایران برخوردارند، اعلام کردند از طریق پنج موشک بالستیک و چند پهپاد عملیاتی را علیه امارات انجام داده‌اند. در این حملات چند تانکر و انبار حمل سوخت و همچنین تاسیساتی در نزدیکی فرودگاه ابوظبی هدف قرار گرفت و سه نفر کشته شدند.

در دومین حمله پایگاه هوایی ظفره، جایی که نیروهای آمریکایی مستقر هستند، هدف قرار گرفت. این حمله از طریق سیستم رهگیرهای پاتریوت که پدافندی برای ساقط کردن موشک‌هاست دفع شد.

در این بیانیه آمده است که ناوشکن موشک هدایت شونده یو اس اس کول در هماهنگی با نیروی دریایی امارات به بندر ابوظبی اعزام می‌شود. علاوه بر این، جنگنده‌های نسل پنجم آمریکا نیز در این منطقه مستقر خواهند شد.

ناوشکن یوا‌س‌اس‌ کول پیشتر نیز در منطقه خلیج فارس و تنگه باب المندب به کار گرفته شده بود.

ناوشکن یو‌اس‌اس کول پیش از این در سال ۲۰۰۰ و در حالی که در عدن در حال سوختگیری بود هدف حمله‌ای انتحاری القاعده قرار گرفت و ده‌ها نفر از خدمه آن کشته و زخمی شدند.

عربستان و امارات، ایران را به تامین تسلیحاتی حوثی‌های یمن متهم می‌کنند، اما ایران این اتهام را رد می‌کند.

Share