کلاه‌برداری یک نوجوان بسیجی دیگر؛ میلاد طاهرخانی، فرمانده ۱۶ ساله پایگاه کیست؟

ایران وایر – احسان مهرابی –

در روزهای اخیر خبر بازداشت «مهرشاد سهیلی»، نوجوانی که از طریق ثبت یک قرارگاه جهادی و تبلیغات خیریه و نزدیکی به مراجع تقلید به گردش مالی میلیاردی رسیده بود، در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای یافته است.

پدیده مهرشاد سهیلی نگاه‌ها را به قرارگاه‌های جهادی و پایگاه‌های بسیج جلب کرده، اما او تنها نوجوانی نیست که از این طریق رشد کرده و به سوءاستفاده پرداخته است.

نوجوانان دیگری نیز هستند که از این پس می‌توانند به عنوان مهرشاد سهیلی دو و سه و یا عددهای دیگر نام‌گذاری شوند؛ هر چند به اندازه او مشهور نیستند و ممکن است میزان سوءاستفاده آنان نیز کمتر باشد.

یکی از این نوجوانان «میلاد طاهرخانی»، اهل تاکستان در استان قزوین است که در ۱۶ سالگی مورد توجه قرار گرفته و به گفته رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، در سال ۱۳۹۳ به‌ عنوان فرمانده پایگاه نمونه کشوری انتخاب شده است.

با این حال بر اساس گزارش‌هایی که به ایران‌وایر رسیده، او چندین پرونده به جرم کلاه‌برداری از افراد مختلف دارد و دادگستری نیز به برخی مقامات اعلام کرده که او با ادعای نزدیکی با آنان کلاه‌برداری می‌کند.

پس از این اتفاقات رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران که خبرهای میلاد طاهرخانی را منتشر می‌کردند، خبر جدیدی از او منتشر نکرده‌اند.

میلاد طاهرخانی کیست؟

میلاد طاهرخانی نیز مانند مهرشاد سهیلی با بسیاری از مقامات عکس دارد و خود را مشاور «محمدرضا نقدی»، رییس سازمان بسیج معرفی کرده و حتی در نماز جمعه برخی شهرها نیز با این عنوان سخنرانی کرده است.

رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران نوشته بودند که میلاد طاهرخانی، نوجوان ۱۶ ساله «با همکاری هیئت امنای مسجد موفق به جذب حداکثری بسیجیان شهر تاکستان و اجرای برنامه‌های فرهنگی در محدوده پایگاه شده و در سال ۹۳ به‌ عنوان فرمانده پایگاه نمونه کشوری انتخاب شده است.»

در اردیبهشت ۱۳۹۴ نیز خبرگزاری فارس خبر داد: «پاسدارن و بسیجیان سپاه ناحیه امام سجاد قزوین از فرمانده نوجوان پایگاه مقاومت بسیج شهید موسی طاهرخانی شهر تاکستان که به عنوان فرمانده پایگاه نمونه کشوری انتخاب شده بود، دیدار و از عملکرد این پایگاه بازدید کردند.»

پایگاه بسیج «شهید موسی طاهرخانی» در مراسمی با حضور محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج افتتاح شده بود و در تصاویر میلاد طاهرخانی روبان را پاره می‌کند.

سال ۹۴ شبکه اطلاع‌رسانی دانا و دیگر سایت‌های نزدیک به سپاه پاسداران گزارشی را منتشر کردند، مبنی بر اینکه میلاد طاهرخانی، فرمانده پایگاه نمونه کشوری در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «بنده حقیر پیام‌آور سلام گرم مردم تاکستان به حضرتعالی می‌باشم» و خامنه‌ای نیز پاسخ داده است: «سلام گرم بنده را هم به مردم تاکستان برسانید.»

میلاد طاهرخانی نیز مانند مهرشاد سهیلی به دیگر نقاط سفر و سخنرانی کرده است. از جمله سال ۹۶ با عنوان مشاور محمدرضا نقدی، رییس سازمان بسیج پیش از خطبه‌های نماز جمعه پاوه سخنرانی کرده بود.

او در این شهر سنی‌نشین گفته بود: «حساب پاوه از حساب داعش و داعش‌صفتان مزدور جداست.»

طاهرخانی سال ۹۴ نیز به عنوان فرمانده پایگاه بسیج نمونه کشور در رودسر سخنرانی کرده و خطاب به تیم مذاکره‌کننده ایران گفته بود: «اگر با اصرار بر مذاکره می‌خواهید گوشت، نان، مرغ، نخود و لوبیا و … ارزان شود، به شما می‌گوییم، برگردید.»

طاهرخانی در اردیبهشت ۹۴ نیز در سخنرانی در بیرجند گفته بود: « پس از احساس دغدغه درباره نارضایتی‌های مردم به‌خاطر برخی کوتاهی‌های مسئولان شروع به شناسایی آسیب‌ها و معضلات شهر خود کردیم. در این مرحله آسیب‌هایی چون اعتیاد جوانان و سرگرمی‌های نامناسب و پرخطر، بدحجابی و برخی از ناهنجاری‌های دیگر اجتماعی را شناسایی کردیم و در گام بعدی برنامه‌ریزی برای رفع این مشکلات را آغاز کردیم.» او توضیحی درباره رفع مشکلات در تاکستان نداده بود.

در یک حساب کاربری توییتر با عکس ميلاد طاهرخانی او این‌گونه توصیف شده که «(یک آتش به اختيار تميز)، مشاور جوان فرمانده و همسنگر سرداران عشق، كمی سياستمدار و قدری نويسنده». مشخص نیست که این توییتر متعلق به طاهرخانی باشد؛ اما می‌تواند نمادی از توصیفاتی باشد که افراد این‌چنینی برای خود دارند.

دلیل رشد مهرشاد سهیلی و میلاد طاهرخانی چیست؟

تاکید سپاه پاسداران بر جوان‌گرایی در پایگاه‌های بسیج و موضوعاتی چون قرارگاه‌های جهادی باعث شده که در سال‌های اخیر تعدادی از نوجوانان و جوانان در این تشکیلات رشد کنند و برای افرادی که به دنبال سوءاستفاده هستند، فرصت‌هایی فراهم شود. مثلا مهرشاد سهیلی از عدم نظارت بر قرارگاه‌های جهادی استفاده کرده بود؛ چرا که ثبت گروه جهادی کار ساده‌ای است. بسیج سازندگی سپاه محمد رسول‌الله سامانه‌ای برای ثبت‌نام گروه‌های جهادی دارد که در آن هر کسی می‌تواند هر عنوانی را برای نام‌گذاری گروه جهادی خود انتخاب کند و از قرار معلوم مهرشاد سهیلی هم گروه جهادی را در این سامانه ثبت کرده است. نام گروه جهادی او «قرارگاه حضرت مهدی» بود. او با عنوان فرمانده این قرارگاه روی سربرگ‌های گروه جهادی‌اش نامه درخواست دیدار با آیات عظام و مسئولان شهر را می‌نوشت و از همین دیدارها استفاده می‌کرد، کارهایش را پیش می‌برد.

جشنواره‌هایی نیز از سوی سپاه پاسداران از جمله مالک اشتر و اسوه برگزار می‌شود که در آن پایگاه‌های نمونه انتخاب شوند.

میلاد طاهرخانی نیز درباره دلایل انتخاب به عنوان پایگاه نمونه کشوری گفته بود: «تشکیل حلقه‌های صالحین، تشویق افراد بسیجی که بیشترین جذب مردم را به بسیج داشتند، پیگیری موضوعات تحصیلی متربیان، برگزاری برنامه‌های تفریحی و ورزشی علمی برای حلقه‌های صالحین و بسیجیان و شرکت در اردوهای جهادی از جمله اقداماتی بود که به کمک بسیجیان همین پایگاه انجام شده است.»

آیا سوءاستفاده نوجوانان از شهرت سیاسی پیش‌تر هم سابقه داشته است؟

تحت تاثیر فضای دوره اصلاحات نیز برخی نوجوانان به فضاهای سیاسی راه یافتند که از جمله آن‌ها «احسان دلاویز» بود که در قالب توجه «محمد خاتمی» از گچساران به تهران آمد و مشاور سازمان ملی جوانان شد. دلاویز همچنین به دفتر محمد خاتمی رفت‌وآمد داشت و رفته‌رفته ارتباطاتش گسترده شد.

او وارد فعالیت‌های اقتصادی شد و از جمله اولین کارهایش انتشار «سررسید جوان» بود. دلاویز همچنین یکی از افراد نزدیک به «هادی ساعی»، تکواندوکار عضو تیم ملی بود. او به مرور فعالیت‌های اقتصادی خود را گسترش داد و وارد فعالیت در شرکت‌های مرتبط با نفت‌وگاز شد.

سال ۱۳۹۸ احسان دلاویز به عنوان یکی از متهمان پرونده فساد اقتصادی بانک سرمایه معرفی شد.

احسان دلاویز در جلسات دادگاه گفته بود: « من با رد تمام اتهامات در کیفرخواست می‌گویم، هرگز در هیچ مقطعی اعم از دریافت، افزایش یا روند تسهیلات و ارتباطات دخالت نداشته‌ام و این مسائل را نمی‌پذیرم.»

«رسول قهرمانی»، نماینده دادستان اما در پاسخ گفته بود که گردش حساب دلاویز در بانک ملی قبل از سال ۱۳۹۲ حدود ۲۵ میلیون تومان بوده، اما بعد از این سال به ۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

احسان دلاویز در یک بخش از پرونده بانک سرمایه که «هادی رضوی»، داماد «محمد شریعتمداری»، وزیر صنعت متهم آن بود، به اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

«محسن دلاویز» برادر او نیز در دوره وزارت «علی ربیعی» در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سمت مدیر عامل نفت پاسارگاد از شرکت‌های زیر مجموعه «شستا» متعلق به سازمان تامین اجتماعی منصوب و سپس مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور شد. «ساسان دلاویز» دیگر برادر او نیز معاون برنامه‌ریزی شرکت پست بود.

Share