شاهزاده رضا پهلوی در دیدار با نماینده جمهوریخواه آمریکا: کنگره می‌تواند از آزادی در ایران حمایت کند، این به نفع آمریکا نیز هست

کیهان لندن :

شاهزاده رضا پهلوی گفته در این دیدار درباره آرمان‌های ملت ایران و اینکه چگونه حمایت کنگره از آزادی در ایران می‌تواند به نفع ایالات متحده نیز باشد، گفتگو کردیم. او با قدردانی از والتر برای همبستگی با مردم ایران گفته «مشتاق همکاری بیشتر با ایشان هستم.»

مایکل والتز که مواضع سرسختانه‌ای علیه جهوری اسلامی دارد نیز در توییتی نوشت به دیدار با شاهزاده ایران افتخار می‌کند و او را یکی از پیشگامان نیرومند دموکراسی در ایران می‌داند. او گفت در این دیدار و همچنین در کنفرانس «اتحادیه ملّی برای دموکراسی در ایران» (NUFDI) درباره نظام کنونی حاکم بر ایران، مردم ایران و آینده آنها صحبت کرده است.

والتز در حاشیه نشست «نوفدی» گفت، «متاسفانه از وقتی عقب‌نشینی از کارزار فشار حداکثری علیه رژیم ایران را شاهد بودیم فعالیت‌های گروه‌های تروریستی نیابتی از لبنان گرفته تا عراق و یمن افزایش یافت.»

وی با ابراز تأسف از اینکه دولت کنونی آمریکا از سیاست «فشار حداکثری» به «امتیازدهی حداکثری» چرخیده است، تأکید کرد «به روشنی گفته‌ایم هر توافقی باید به سنا بیاید و به عنوان یک معاهده بررسی شود در غیر اینصورت با تشکیل دولت بعدی سرنوشت برجام تکرار خواهد شد.»

مایکل والتز معتقد است توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی نه به نفع آمریکا، نه به نفع مردم ایران و نه در خدمت ثبات منطقه است. او بارها تأکید کرده حتا در صورت توافق نیز وقتی جمهوریخواهان به قدرت برسند از آن خارج خواهند شد.

این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران برای توافق در مذاکرات وین از آمریکا «تضمین» خواسته است. دولت جو بایدن و دیپلمات‌های آمریکایی به نمایندگان رژیم گفته‌اند که دولت اختیاری برای دادن تضمین در توافقات سیاسی ندارد و تصمیمی است که باید در مجالس آمریکا گرفته شود.

شاهزاده رضا پهلوی در اوایل خردادماه ۱۴۰۰ در مصاحبه با برنامه «فرنکلی اسپیکینگ» در شبکه «عرب نیوز» با اشاره به مذاکرات اتمی در وین گفته بود «فارغ از اینکه بحث در این مذاکرات بر سر چیست، تا وقتی رژیم فعلی سر کار است مذاکره بی‌فایده خواهد بود. این رژیم از هرآنچه در اختیار دارد به عنوان ابزاری برای باج‌ گرفتن استفاده می‌کند تا دنیا را مجبور به معامله با خود بر سر تداوم نقش‌اش در منطقه کند.»

Share