روسیه می‌گوید در حال بازگرداندن بخشی از نیروهای نظامی خود از مرز اوکراین است

رادیو فردا :

روسیه می‌گوید شماری از نیروهایش در نزدیکی مرز اوکراین با پایان تمرینات نظامی، در حال بازگشت به پایگاه‌های خود هستند.

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه، ۲۶ بهمن این خبر را اعلام کرده و اگرچه هنوز مشخص نیست از حدود ۱۳۰ هزار نیروی اعزام شده به مرز اوکراین، چه تعدادی در حال بازگشت به پایگاه‌هایشان هستند، اما به هر صورت این نخستین خبر دربارهٔ کاهش نیروهای روسیه در مرز اوکراین در هفته‌های اخیر است.

کشورهای غربی در هفته‌های اخیر از افزایش نیروهای ارتش روسیه در مرز با اوکراین شدیداً ابراز نگرانی کرده و دربارهٔ احتمال وقوع یک جنگ قریب‌الوقوع هشدار داده‌اند.

روسیه همچنین مشغول برگزاری یک رزمایش مشترک در بلاروس است که تا ۵ روز دیگر ادامه خواهد داشت.

با این حال وزیر دفاع اوکراین می‌گوید همتای بلاروسی او متعهد شده که کی‌یف نباید نگران حمله از خاک بلاروس به این کشور باشد.

خبر بازگشت شماری از نیروهای نظامی روسیه مستقر در مرز اوکراین به پایگاه‌های خود در آستانه دیدار رهبران روسیه و آلمان در مسکو اعلام شده است.

قرار است اولاف شولتز، صدراعظم آلمان امروز سه‌شنبه در مسکو با ولادیمیر پوتین دیدار و دربارهٔ بحران اوکراین گفت‌و‌گو کند.

آقای شولتز که پس از مقام‌های فرانسوی و بریتانیایی به مسکو می‌رود، روز دوشنبه در کی‌یف گفته بود هیچ توجیهی برای اقدامات نظامی روسیه پشت مرزهای اوکراین وجود ندارد.

وی با اشاره به این‌که غرب از طریق اقدامات تحریمی به هرگونه تجاوز به خاک اوکراین پاسخ خواهد داد، به روسیه پیشنهاد کرده که از فرصت گفت‌وگو استفاده کند.

همزمان با افزایش هشدارها دربارهٔ احتمال حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز چهارشنبه را روز وحدت اعلام کرد. این واکنش آقای زلنسکی به گزارش‌هایی بود که می‌گفت روسیه تصمیم دارد روز چهارشنبه به اوکراین حمله کند.

آقای زلنسکی روز دوشنبه ۲۵ بهمن و ساعاتی پس از آن که اعلام کرد شنیده است روسیه روز چهارشنبه همین هفته به اوکراین حمله می‌کند، از این گفته خود عقب‌نشینی کرد و تأکید کرد که اشاره او صرفاً به گزارش‌های رسانه‌ای در این مورد بوده است.

مقام‌های آمریکایی نیز گفته‌اند که نمی‌توانند گزارش‌هایی را که می‌گویند اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد حمله روسیه به اوکراین روز چهارشنبه آغاز می‌شود، تأیید کنند.

در همین حال، روسیه باوجود استقرار بیش از صد هزار نیروی نظامی در نزدیکی مرزهای اوکراین، می‌گوید قصد حمله به این کشور را ندارد.

روسیه از آمریکا و متحدانش خواسته حوزه نفوذ روسیه را بپذیرند، از پذیرش اوکراین به ناتو چشم بپوشند و ناتو نیروهایش را از کشورهایی که از سال ۱۹۹۷ به آن سازمان پیوسته‌اند خارج کند.

این در حالی است که رئیس‌جمهوری اوکراین در دیدار با صدراعظم آلمان گفته کی‌یف باوجود فشارهای روسیه، از تمایل خود برای عضویت در ناتو عقب‌نشینی نخواهد کرد.

Share