ادامه واکنش‌ها به انتشار پیش‌نویس توافق وین؛ هاآرتص: توافق جدید تفاوت چندانی با قبلی ندارد

ایران اینترنشنال :

واکنش‌ها در ایران به گزارش رویترز درباره پیش‌نویس توافق احتمالی وین ادامه دارد؛ در همین حال روزنامه هاآرتص از احتمال امضای قریب‌الوقوع توافق اتمی وین خبر داد و گفت توافق جدید تفاوت چندانی با نسخه قبلی ندارد و اسرائیل با آن مخالف است.

هاآرتص در گزارشی که شامگاه پنجشنبه ۲۸ بهمن در وبسایت این روزنامه منتشر شد به نقل از مقام‌های اسرائیلی گزارش داد که امضای قریب‌الوقوع توافق هسته‌ای جدید بین ایران و قدرت‌های جهانی «بسیار محتمل» است.

همچنین به نوشته این روزنامه، توافق جدید در واقع نسخه‌ای از برجام قبلی همراه با تغییرات و به‌روز‌رسانی‌های اندک است.

بنابر این گزارش، مقام‌های اسرائیلی اخیرا در جریان آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته‌ای و «پیشرفت بزرگ» که در این مذاکرات روی داده قرار گرفتند اما اسرائیل به دو دلیل با توافق جدید مخالف است.

به نوشته هاآرتص، دلیل نخست اسرائیل این است که با توافق جدید هم برنامه هسته‌ای ایران به طور کامل تعطیل نمی‌شود و تهران خواهد توانست به توسعه برنامه موشکی‌اش با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ادامه دهد.

این روزنامه اسرائیلی دلیل دوم را مهلت در نظر گرفته شده برای محدودیت‌ها در برجام ذکر کرده و گفته است تمامی محدودیت‌هایی که بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع شد نهایتا تا هشت سال دیگر منقضی می‌شود و اگر جدول زمانی توافق به‌روزرسانی نشود، برخی از بندهای آن در سال‌های آینده منقضی خواهد شد.

هاآرتص سفر ناگهانی و غیرمنتظره هیات اسرائیلی به وین و همچنین سفر نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا به اسرائیل را در ارتباط با نارضایتی تل‌آویو از پیش‌نویس توافق وین ارزیابی کرده است.

ادامه واکنش‌ها در ایران به گزارش رویترز

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات وین، جزییاتی از پیش‌نویس توافق احیای برجام را منتشر کرد.

به نوشته رویترز، بر اساس توافق جدید در مرحله اول غنی‌سازی ایران به زیر پنج درصد، آزادی زندانیان غربی، و آزادسازی حدود ۷ میلیارد دلار پول‌های مسدود شده در کره جنوبی روی می‌دهد و در مراحل بعدی، آمریکا به جای لغو تحریم، به شیوه برجام اولیه معافیت‌های دوره‌ای برای فروش نفت ایران صادر می‌کند.

بلافاصله پس از انتشار گزارش رویترز، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «انتشار اطلاعات نادرست در پوشش گزارش‌دهی رسانه‌ای کاری خطرناک است» و «با نزدیک شدن به روزهای پایانی، باید منتظر تحریف‌های بیشتری بود.»

خبرگزاری ایرنا نیز به نقل از «منابع رسانه‌ای نزدیک به مذاکرات» این اقدام را «بازی فکت شیت‌ها» خواند که با انتشار خبر رویترز آغاز شده و «برای تاثیرگذاری بر تصمیم تیم‌های مختلف در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.»

با این حال تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از جمله زهره الهیان و عباس گلرو، روز جمعه در مصاحبه با ایرنا تاکید کردند آمریکا باید تحریم‌های هسته‌ای را لغو کند و این اقدام توسط مجلس راستی‌آزمایی شود.

وبسایت نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز در واکنش به گزارش رویترز نوشت که موضوع آزادی زندانیان «اساسا هیچ ارتباطی به مذاکرات جاری در وین ندارد».

این وبسایت در عین حال اعلام کرد: «طرفی که از توافق مربوط به تبادل زندانیان خارج شد آمریکا بوده و ایران در چارچوب توافقات قبلی آمادگی دارد در این زمینه اقدام نماید.»

یک دیپلمات غربی نیز به ایران‌اینترنشنال گفت که مبادله زندانیان بخشی از سند نهایی مذاکرات وین نیست بلکه بخشی از مذاکراتی است که در عرض گفت‌وگوهای احیای برجام است.

روز پنجشنبه لارا روزن، خبرنگار آمریکایی، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که در روزهای آینده یا بر سر یک بسته جایگزین در مذاکرات وین توافق می‌شود، یا کشورهای غربی خواسته‌های ایران را غیرعملی دانسته و مذاکرات را ترک خواهند کرد.

در همین حال محمد مرندی، مشاور ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات، در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: «چند روز آینده در این زمینه بسیار مهم است.»

Share