چگونه درمان ایدز با سلول‌های بنیادی بند ناف امکانپذیر شد؟-دکتر علی میلانی، ایمونولوژیست، پاسخ می‌دهد

چهار دهه پیش، جهان با نام ویروسی به نام اچ‌آی‌وی، آشنا شد، ویروسی که با تضعیف سیستم ایمنی بدن، فرد مبتلا را به مرور زمان با تهدید مرگ روبرو می‌ساخت.

دانشمندان، پس از مدتی، راه‌های ابتلا به این عفونت ویروسی را از طریق رابطه جنسی، خون یا از طریق انتقال از مادر به جنین در طول بارداری، در بدو تولد و دوره شیردهی، عنوان کردند.

طی حدود چهار دهه از زمان شناسایی اچ‌آی‌وی ایدز، درمان قطعی برای ایدز وجود نداشت، تنها برخی از درمان‌های دارویی موجب کاهش نرخ مرگ و میر بر اثر ابتلا به ایدز شدند.

به تازگی، دانشمندان آمریکایی از درمان یک زن مبتلا به اچ‌آی‌وی ایدز خبر دادند. این نخستین زن و سومین فرد مبتلا به ایدز در جهان است که درمان شده است.

به گفته دانشمندان آمریکایی، درمان این زن مبتلا به ایدز با استفاده از یک روش جدید درمانی، پیوند سلول‌های بنیادی بند ناف انجام شده است.

این فرد بیمار از سال ۲۰۱۳ به ایدز مبتلا شده بود و چهار سال پس از آن به سرطان خون مبتلا شد.

پزشکان می‌گویند این بیمار را به دلیل ابتلا به سرطان خون با روش پیوند سلول‌های بنیادی بند ناف تحت درمان قرار داده بودند.

اما ۳۷ ماه پس از انجام این پیوند به منظور درمان سرطان خون، پزشکان دیگر نیاز به درمان دارویی برای اچ‌آی وی ایدز برای این فرد را لازم ندانسته و درمان دارویی علیه ویروس اچ‌آی‌وی را متوقف کردند.

یک سال پس از توقف درمان دارویی بر روی این فرد بیمار علیه ویروس اچ‌آی‌وی، پزشکان تاکید کردند که دیگر هیچ اثری از ویروس اچ‌آی‌وی در بدن این زن نیافتند.

بر اساس این اطلاعات، این سومین فرد مبتلا به ایدز است که بطور کامل مورد درمان قرار گرفته است و نخستین فردی است که با استفاده از روش درمانی پیوند سلول‌های بنیادی بند ناف در برابر ویروس اچ‌آی وی درمان شده است.

آیا جهان پزشکی به درمان کامل اچ آی وی ایدز نزدیک می شود؟

علائم ایدز چیست و آیا این علائم در زنان و مردان متفاوت است؟

چگونه سلول‌های بنیادی بند ناف به درمان اچ‌آی‌وی ایدز منجر شد و آیا فرد درمان شده دگر نیاز به استفاده از درمان‌های دارویی تا پایان عمر نخواهد داشت؟

مهمترین روش‌های درمانی که تاکنون دست‌کم از مرگ بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی ایدز جلوگیری کردند، کدامند؟

مشروح توضیحات دکتر علی میلانی، ایمونولوژیست در مادرید اسپانیا، از طریق پادکست و فایل صوتی در دسترس قرار دارد.

Share