نخست وزیر ژاپن متحمل ضربه سیاسی شد

گزارش ها حاکیست که باخت ائتلاف حاکم در برابر حزب دموکراتیک (دی پی جی) می تواند باعث انحلال پارلمان در هفته جاری توسط آقای آسو شود.

“دی پی جی” ۵۴ کرسی را در برابر ۳۸ کرسی برای حزب لیبرال دموکراتیک تحت رهبری آسو به دست آورد که به چهار دهه برتری آن در مجمع توکیو پایان می دهد.

این شکست همچنین می تواند باعث فشار بر آقای آسو برای استعفا از رهبری حزب “ال دی پی” پیش از انتخابات عمومی ماه سپتامبر شود.

“ال دی پی” و شریک تازه ائتلافی آن به نام “نیو کمیتو” در مجموع ۶۱ کرسی از ۱۲۷ کرسی مجمع توکیو را به دست آورده اند که سه کرسی کمتر از تعداد لازم برای کسب اکثریت است.

پیش از این رای گیری این بلوک ۷۰ کرسی – در برابر ۳۴ کرسی متعلق به “دی پی جی” – در اختیار داشت.

یک مقام ارشد “ال دی پی” به ضربه وارده به ائتلاف حاکم اذعان کرد و گفت حزب او “با قضاوت شدید ساکنان توکیو” روبرو شده اند.

نوبوترو ایشیهارا گفت: “نگرانیم که تاثیر آن بر انتخابات عمومی خیلی شدید باشد.”

یوکیو هاتویاما رهبر “دی پی جی” از آقای آسو خواست مجلس عوام را منحل کرده و خواستار برگزاری انتخابات تازه شد.

رسانه های محلی می گویند که آقای آسو ممکن است روز سه شنبه مجلس عوام پارلمان را منحل کند تا زمینه برای انتخابات عمومی که ممکن است اول اوت انجام شود آماده شود.

اما رولاند بورک خبرنگار بی بی سی در توکیو می گوید بسیاری از اعضای حزب آقای آسو می ترسند که چنین حرکتی یک خودکشی سیاسی باشد.

آنها ترجیح می دهند که او استعفا داده و رهبر دیگری آنها را در انتخابات که حداکثر باید تا اکتبر برگزار شود هدایت کند.

آقای آسو چهارمین نخست وزیر از زمان انتخابات قبلی مجلس عوام در سال ۲۰۰۵ است و میزان محبوبیت آن بسیار پایین – ۲۰ درصد – گزارش می شود.

“ال دی پی” که اکنون تحت رهبری اوست طی نیم قرن گذشته – به جز یک دوره کوتاه تقریبا یک ساله در دهه ۱۹۹۰ – بر ژاپن حاکم بوده است.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *