ادامه رکود هتل‌ها و مسافرخانه‌ها در تهران و بیکاری۱۰ هزار کارگر

بنابر ادعاي فعالان صنعت گردشگري، بحراني كه از تابستان امسال گريبان‌گير هتل‌ها و مسافرخانه‌هاي تهران شده بود هنوز ادامه دارد. به گزارش ايلنا، درحالي كه نزديك به يك ماه از آغاز اين بحران مي‌گذرد، فعالان صنفي در صنعت هتل‌داري و مسافرخانه‌داري همچنان از كمبود مراجعه مسافر مي‌نالند و از به خطر افتادن آتيه شغلي ۱۰ هزار كارگر خبري مي‌دهند.

محمدعلي فرخ‌مهر رئيس اتحاديه صنف هتلداران تهران در اين‌باره به ايلنا گفت: از ابتداي تيرماه، وضعيت مراجعه مسافرمان داخلي به هتل‌ها نسبت به قبل بهتر شده است اما هنوز ظرفيت پذيرش هتل‌ها نسبت به تيرماه سال گذشته، ۴۰ تا ۵۰ درصد پايين‌تر است.

وي افزود: تا پيش از ۲۲ خرداد، وضعيت پذيرش مسافران خارجي در هتل‌هاي تهران مانند گذشته خوب بود اما از بعد انتخابات تاكنون هتل‌هاي تهران از مسافران خارجي كه در براي انجام گردشگر، تجارت، رقابت‌هاي ورزشي و درمان، به ايران مي‌آمدند كاسته شده است.

وي با يادآوري اينكه هميشه از ارديبهشت تا مهرماه هر سال براي هتلداران تهراني، شلوغ‌ترين ايام براي پذيرش مسافران به ويژه مسافران خارجي است گفت: اين ادعا كه در فصل تابستان به دليل گرماي هوا و سرازير شدن مردم به نقاط خنك و خوش‌آب و هوا، از به ميزان اتاق‌هاي خالي هتل‌هاي تهران افزوده مي‌شود. نادرست است.

به گفته فرخ‌مهر بحران كنوني صنعت هتلداري در تهران فقط به خالي ماندن اتاق‌ها محدود نشده‌است بلكه دامنه آن به توقف پروژه هاي احداث هتل‌هاي جديد نيز كشيده شده است.

وي با يادآوري اينكه در پي افزايش رونق صنعت گردشگري به ويژه گردشگري خارجي، مقدمات احداث ۵۰ هتل جديد در محدوده تهران فراهم شده، گفت: در حال حاضر تمامي پروژه‌هاي در دست احداث به دليل كمبود نقدينگي متوقف شده و يا هرگز به اجرا درنيامده‌است.

به گفته فرخ‌مهر، هم‌اكنون در تهران ۱۴۰ هتل، هتل‌آپارتمان و پانسيون عضو اتحاديه هتلداران هستند كه در مجموع تعداد افراد شاغل در آنها به ۱۰ هزار نفر مي‌رسد.

وي در خصوص وضعيت شاغلان اين صنعت گفت:اتحاديه تاكنون اعضاي خود را از تعديل كارگران به مدت يك ماه باز داشته است اما چنانچه اين ركود ادامه يابد و خوشبيني‌ها دوباره به نااميدي تبديل شود؛ امكان پرداخت دستمزد اين ۱۰ هزار كارگر وجود نخاهد داشت در نتيجه كارگران خودبخود براي تامين معاش مجبور به ترك كار مي‌شوند.

از سوي ديگر مسافرخانه‌هاي تهران نيز از بحران پيش آمده بي‌نصيب نمانده‌اند چنانچژه محمد حسينلو، رئيس اتحاديه صنف مسافرپذيران تهران به ايلنا گفت: در ۳۰ سال گذشته هيچگاه مسافرخانه‌هاي تهران اين چنين با كمبود مسافر مواجه نبوده‌اند.

به گفته وي از ۲۰ روز مانده به انتخابات تاكنون آنقدر از مراجعه مسافران به مسافرخانه‌ها كاسته شده است كه درآمد يك مسافرخانه ۲۲ اتاقه در ظرف يك ماه به مبلغي در حدود معادل ۳۷ هزار تومان (معادل در آمد ۲ شب با ظرفيت پذيرش مطلوب) كاهش پيدا كرده است.

وي با بيان اينكه ۱۲۰ ميهمان‌پذير عضو اتحاديه متبوعش وضعيتي مشابه دارند، گفت: در حال حاضر براي پرداخت دستمزد نزديك به هزار كارگر دچار مشكل هستيم و از همين رو انتظار داريم كه حداقل سازمان گردشگري تا پايان ركود پيش آمده براي پرداخت حقوق كارگران وام‌هاي ۱۰تا ۱۵ ميليون توماني را با بهره پايين به مسافرخانه‌داران تهراني پرداخت كند

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *