پیشنهاد ترامپ به مایکل فلین «برای پست مشاور امنیت ملی»

medium lt-general-michael-flynn

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد حلقه رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، می‌گوید دونالد ترامپ، به مایکل فلین، مدیر پیشین اداره اطلاعات وزارت دفاع، پیشنهاد پست مشاور امنیت ملی، را داده است.

مایکل فلین، با رویکردهای خود در مورد مسائلی مانند ایران، چهره‌ای شناخته‌شده است.

سپهبد مایکل فلین، از مشاوران امنیت ملی ترامپ، در جریان کاراز انتخاباتی‌اش بود و یکی از چهره‌هایی‌ست که طی ماه‌های گذشته قویا از نامزد حزب جمهوری‌خواه حمایت کرد.

رویترز از یک سخنرانی در روز شنبه، به نقل از او می‌گوید «این انتخابات (ترامپ) احتمالا بزرگ‌ترین انتخابات تاریخ ملت ما است: از زمان جرج واشینگتن، که تصمیم گرفت پادشاهی نکند».

اشاره او به نخستین رئیس‌جمهوری ایالات متحده است، که از مهمترین چهره‌های سیاسی تاریخ آن کشور نیز به شمار می‌رود.

مشاور امنیت ملی، به‌شکل مداوم با رئیس‌جمهوری آمریکا ارتباط دارد و پست او از جمله پست‌های حساس و تاثیرگذار بر سیاست‌ها و رویکردهای واشینگتن در عرصه بین‌المللی است. این منصب دولتی، نیازی به موافقت کنگره ندارد.

آسوشیتدپرس می‌گوید او در میان ارتشیان به عنوان فردی باهوش و در ارائه نظراتش، رک‌وصریح، توصیف می‌شود. فلین در سال ۲۰۱۴ بازنشسته شد. او از منتقدان شناخته‌شده سیاست‌های باراک اوباما و پنتاگون، وزارت دفاع آن کشور، در دوره ریاست‌جمهوری فعلی، به شمار می‌رود.

رویترز می‌گوید سیاست‌های احتمالی آقای فلین، رویکرد شدیدتری علیه شبه‌نظامیان اسلام‌گرا را دنبال خواهد کرد. از سوی دیگر او در کتاب تازه‌ای، خواستار در پیش گرفتن سیاست‌های سخت‌تر، یا «جنگ اطلاعاتی» علیه تهران شده‌است.

او موافق رویکرد ترامپ در قبال اسرائیل و روابط گرم‌تر و نزدیک‌تر با آن کشور است. در عین حال از افزایش روابط با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر نیز حمایت می‌کند.

مایکل فلین از جمله چهره‌هایی‌ست که در برنامه‌های تلویزیون «راشا تودی»، که تلویزیون مورد حمایت دولت روسیه است، شرکت می‌کرد. سال گذشته در جریان میهمانی این شبکه در مسکو، در کنار ولادیمیر پوتین نشست. او البته در مورد سیاست‌های روسیه نیز تردیدهایی را بیان کرده‌است.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱، زمانی که سپهبد فلین در راس اداره اطلاعاتی پنتاگون قرار گرفت، روزنامه نیویورک‌تایمز خبر از ایجاد مرکز جدیدی در این اداره داده بود، که قرار بود تمرکز آن، به‌طور مشخص بر ایران و چین باشد.

مایکل فلین پیش از آن در ستاد محرمانه «فرماندهی مشترک عملیات ویژه» نیز خدمت کرده‌است.

پذیرش پست «پیشنهاد شده» از سوی آقای فلین، هنوز به‌طور رسمی مشخص نشده و منبع مطلعی که با آسوشیتدپرس گفت‌وگو کرده نیز اظهارنظری در این مورد نکرده‌است.

Share