ادامه نگرانی ها از وضع بازداشت شدگان در ایران

این جبهه با اعتراض به نقض حقوق فردی بازداشت شدگان، خواستار اطمینان از حفظ جان و سلامت این افراد شده و سلب مسوولیت مقام های عالی رتبه قضایی ایران از وضع بازداشت شدگان را غیرقابل قبول دانسته است.

دیده بان حقوق بشر هم در بیانیه ای که چهارشنبه منتشر کرد، مقام های امنیتی ایران را به بازجویی های خشن و طولانی، ضرب و شتم، محرومیت از خواب و تهدید به شکنجه برای گرفتن اعترافات دروغین از بازداشت شدگان متهم کرد.

بیانیه این سازمان غیردولتی مدافع حقوق بشر می نویسد: “دیده بان حقوق بشر شواهدی از محبوسین پس از آزادی آنها بدست آورده که حاکی از ارعاب و سوء رفتار با زندانیان توسط مسوولان به منظور گرفتن اعترافات دروغین است.”

به نوشته بیانیه دیده بان حقوق بشر بسیاری از شخصیت های سرشناس سه هفته است بدون تماس با دنیای بیرون و بدون امکان دسترسی به وکیل و خانواده خود در بازداشت هستند و این نگرانی وجود دارد که این افراد احتمالا برای اعتراف های کاذب تحت آزار و فشار هستند.

این دو بیانیه در حالی منتشر می شوند که محمد رضا تابش، دبیرکل فراکسیون اقلیت مجلس ایران به نقل از دادستان کل کشور گفته است که در جریان حوادث پس از انتخابات این کشور حدود ۲۵۰۰ نفر دستگیر شده اند که حدود ۲۰۰۰ نفر از آنها تاکنون آزاد شده اند و حدود ۵۰۰ نفر در بازداشت باقی مانده اند.

تعدادی از روزنامه نگاران و چهره های برجسته اصلاح طلبان مانند سعید حجاریان از مشاوران پیشین محمد خاتمی، محمد علی ابطحی، معاون پارلمانی رئیس جمهوری سابق ایران، بهزاد نبودی از وزیران دولت های رجایی و موسوی و محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت در میان بازداشت شدگان هستند.

پیش از این نیز گروهی از احزاب و چهره های سیاسی در ایران و سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر از روند دستگیری ها در ایران و گزارش های تأیید نشده از اعمال فشار بر بازداشت شدگان اظهار نگرانی کرده اند و خواستار آزادی فوری این افراد شده بودند.

ده تن از برندگان جایزه صلح نوبل نیز با انتشار بیانیه ای از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته اند هر چه سریع تر نماینده ای را برای بررسی وضع حقوق بشر در ایران به این کشور بفرستد.
‘رفتار غیرقابل توجیه’

بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی نحوه برخورد عاملان “کودتای مخملین” با بازداشت شدگان را غیرقابل توجیه بیان کرده و آنها را متهم کرده است در تلاش هستند با حذف این افراد جمهوریت نظام را محو و “اصلاحات درونزا” در ایران را ویران کنند.

جبهه مشارکت همچنین از بی خبری خانواده بسیاری از بازداشت شدگان از وضع آنها و انتشار اخبار مبهم درباره آنها ابراز نگرانی کرده است.

به نوشته بیانیه این جبهه آن چه باعث نگرانی است انتشار “موجی از اخبار مبهم و عمليات روانی است كه در سايت ها و مطبوعات وابسته به جريان حاكم و حتی در بعضی تريبون های رسمی اظهار می شود.”

این بیانیه این برخورد را بیانگر “اعمال روش های غيرقانونی و غيرانسانی برای اعتراف گيری” دانسته است.
‘اعتراف به توطئه’

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید حکومت ایران برای تایید سخنان مقام های خود درباره ارتباط “عاملان انقلاب مخملی” با قدرت های خارجی در پی به دست آوردن “اعتراف های دروغین” است.

بیانیه دیده بان حقوق بشر به نقل از یکی از بازداشت شدگان که به تازگی آزاد شده نوشته است ماموران دولت معترضان را با چشمان بسته تحت فشار جسمی و روحی قرار می دادند و از آنها می خواستند برگه های سفیدی را امضا کنند.

این بیانیه می افزاید وجیهه مرصوصی همسر سعید حجاریان که در ۱۵ ژوئن دستگیر شد، معتقد است همسرش برای امضای اعترافات کاذب تحت فشار شدیدی قرار دارد.

سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر می گوید: “حکومت ایران سرسختانه به دنبال توجیه حملات خشونتبار خود به معترضان صلح جوست.”

او افزود:”چه بهانه ای بهتر از اعتراف به توطئه های خارجی که به زور از بازداشت شدگان به دست آمده است؟”

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.