۱۵۰ سال پیش در چنین روزی صدای زنگ ساعت بیگ بن شنیده شد

خبرگزاری «ریا نووستی» : روز شنبه دقیقا ۱۵۰-مین سالگرد زمانیست که لندنی ها برای اولین بار صدای زنگ برج ساعت “بیگ بن” را شنیدند. خود برج “استیون مقدس” ساعت بخشی از بنای مجتمع کاخ وست مینستر محسوب می شود که بعد از آتش سوزی سال ۱۸۳۴ احیا شده است. در آن زمان “چارلز باری” معمار معروف بریتانیایی ساخت مجدد این کاخ را شروع کرد و یک برج ساعت برای ضلع شمال شرقی کاخ درنظر گرفت.

اولین ناقوس در سال ۱۸۵۶ در شهر “استوکتن اون تیس” ساخته شد و از طریق راه آهن و دریا به لندن منتقل گشت. در هنگام آزمایش این ناقوس ترک برداشت و جای آن ناقوسی به وزن ۱۳,۷ تن و قطر ۲,۷ متر در سال ۱۸۵۸ در کارخانه Whitechapel Foundry لندن ساخته شد. کار ریخته گری و نصب مکانیزم ساعت و ناقوس ها ۲۲ هزار پوند استرلینگ در آن زمان هزینه برداشت.

لازم به یادآوری است که بیگ بن فقط ناقوس بزرگ داخل ساعت است اما پس از آن خود ساعت و برج استیون مقدس نیز به افتخار کار مسئول پیگیری احداث یعنی سر” بنجامین هال” به بیگ بن معروف شد. بیگ بن روز ۱۱ جولای سال ۱۸۵۹ به صدا در آمد اما در سپتامبر همان سال به خاطر ترک برداشتن به مدت چهار سال دیگر خاموش بود. طی این مدت ساعت با چهارناقوس دیگر به صدا درمی آمد.

بالاخره این مسئله با تعویض چکش به جای پاندول که سبک تر است، حل شد. از آن زمان به غیر از دورانی که تعمیرات در آن انجام می شود، ناقوس بزرگ بیگ بن هر ساعت زنگ می زد. همچنین چهار ناقوس دیگر به وزن از ۱ تا چهار تن آن را همراهی می کنند. از لحاظ تن صدا، ناقوس بزرگ صدای نت “می” و ناقوس های کوچکتر نت های “سول-دیز”، “فا -دیز”، “می” و “سی” را دارند.

این ساعت یکی از دقیقترین ساعات بریتانیا محسوب می شود. میزان خطای آن ۱,۵ ثانیه در طول سال است! ارتفاع ساعت ۵۵ متر از سطح زمین بوده و بزرگترین ساعت جهان تلقی می شود. زیر آن به لاتین نوشته شده است :” Domine salvam fac Reginam nostram Victoriam Primam” (خداوندا، ملکه ویکتوریای اول ما را حفظ کن!).

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.