اعتراض متکی به بریتانیا، آلمان و فرانسه در حضور سفرای خارجی

آقای متکی گفته است که بریتانیا از مدت ها پیش انتخابات ایران را در سه سطح “رسانه ای، اطلاعاتی و امنیتی” هدف گرفته بود.

به گفته وزیر امور خارجه ایران اقدام اول بریتانیا در این زمینه “تحریم انتخابات” و اقدام دوم “اعزام مسافران با اهداف خاص اطلاعاتی و امنیتی” به ایران بوده است.

آقای متکی که در مقر وزارت خارجه ایران سخنرانی کرده، گفته است “تعداد این مسافران به حدی افزایش یافت که پرواز معمولی و کوچک خط تهران و لندن به یک هواپیمای جمبوجت بوئینگ ۷۴۷ تبدیل شد.”

آقای متکی همچنین بریتانیا را متهم کرده است که “با سامان دادن ۲۵۰ سخنرانی توسط اساتید مرتبط با خود در آمریکا سعی دارد رویکردهای بارک اوباما را در قبال ایران تغییر بدهد.”

اتهام به آلمان و انتقاد از فرانسه

آقای متکی در این سخنرانی آلمان را هم به حمایت از “عده ای آشوبگر” متهم کرد که به گفته او به دفتر نمایندگی ایران در این کشور خسارات وارد کرده اند.

وزیر خارجه ایران گفت: آلمان ۶۰ سال است گروگان صهیونیزم است و سیاست‌های این کشور در هم‌سویی با اسرائیل تدوین و اجرا می‌شود.

او در این سخنرانی که با هدف “درخواست از سفرای خارجی برای تحلیل درست اوضاع ایران و مخابره آن به کشورهای متبوعشان” صورت گرفت، از سیاست های دولت فرانسه نیز در قبال ایران انتقاد کرد.

آقای متکی گفت: با وجود این که فرانسه دارای ملت بزرگی است اما متاسفانه امروز گرفتار گروهی از کوتوله‌های سیاسی شده که دستاوردهای انقلاب و رنسانس این کشور را به حراج گذاشته‌اند.

وزیر امور خارجه ایران در جمع حضار گفت: “من از جانب وزیر امور خارجه فرانسه که همتایم است به سبب اظهارات سخیف آقای سارکوزی درباره ایران عذرخواهی می کنم.”

نیکلا ساکوزی، رئیس جمهوری فرانسه در روزهای اخیر برخورد خشونت آمیز ماموران امنیتی و پلیس ایران با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور را محکوم کرده و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان مواضع رهبران ایران را در قبال معترضان “مایوس کننده” خوانده بود.

برخی از کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا و فرانسه طی روزهای اخیر با احضار سفیر ایران در این کشورها نسبت به خشونت پلیس ایران در برخورد با معترضان به نتایج انتخابات، این رفتار را ناقض حقوق بشر خوانده اند.

اعتراض های گسترده نسبت به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که طی آن محمود احمدی نژاد، برنده آن اعلام شده طی یک هفته گذشته تهران و برخی از شهرهای مهم ایران را در برگرفته است.

پیش از وزیر خارجه ایران، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز کشورهای غربی به خصوص دولت بریتانیا را “خبیث” خوانده و گفته بود این کشورها “در صدد بهره برداری از اوضاع نا آرام ایران” هستند. آیت الله خامنه ای گفته بود “که دیپلمات های غربی که قبلا با نقاب احترام با نظام جمهوری اسلامی برخورد می کردند، این نقاب را کنار زده اند. ”

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح طلب به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری، خواستار ابطال انتخابات و برگزاری مجدد آن شده اند.

آقای موسوی با اشاره به انتقادهایی که به حامیان معترض او وارد شده بیانه ای منتشر کرده و نوشته است “چقدر بی انصافند کسانی که منافع کوچکشان آنها را وا می دارد تا این معجزه انقلاب اسلامی را ساخته و پرداخته بیگانگان و انقلاب مخملین بنامند.”

آقای موسوی در این بیانیه تاکید دارد که “هرگز اجازه نخواهم داد بر اثر عمل من جان کسی در معرض خطر قرار گیرد و در عین حال بر اعتقاد راسخ خویش مبنی بر باطل بودن انتخاباتی که گذشت و استیفای حقوق مردم پای می فشارم.”

به گفته ناظران مسائل ایران این واکنشی مستقیم به اظهارات ایت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی بود که روز جمعه (۲۹ خرداد) در سخنرانی خود گفته بود مسئولیت هرگونه اعتراضی متوجه نامزدهایی است که نتیجه انتخابات را قبول ندارند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.