فیس‌بوک صدها «حساب مشکوک ایرانی» را مسدود کرد

شبکه اجتماعی فیس‌بوک روز سه‌شنبه، ششم فروردین، خبر داد که حساب‌های کاربری بیشتری را از شهروندان ایران، روسیه، مقدونیه و کوزوو حذف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت دلیل این اقدام را «رفتار غیرقابل اطمینان و هماهنگ‌شده» از سوی صاحبان این حساب‌ها عنوان کرد.

فیس‌بوک که بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی در جهان است در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ارتباط با این «رفتار غیرقابل اطمینان»، این شرکت طی یک عملیات «پاک‌سازی» ۲۶۳۲ صفحه، گروه و حساب را از فیس‌بوک و اینستاگرام حذف کرده است.

شبکه اجتماعی فیس‌بوک افزود که از این تعداد، ۵۱۳ حساب مربوط به ایران و ۱۹۰۷ حساب نیز مرتبط با روسیه بود.

ناتانیل گلیچر، رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیت سایبری فیس‌بوک، در توضیحاتی که روز سه‌شنبه در بخش خبرنامه سایت فیس‌بوک منتشر کرد نوشت که این ۵۱۳ حساب، صفحه و گروه مرتبط با ایران در کشورهای مصر، هند، اندونزی، اسرائیل، ایتالیا، قزاقستان و منطقه کشمیر و در مناطق دیگری در خاورمیانه و شمال آفریقا فعال بودند.

به گفته او، گردانندگان و صاحبان این حساب‌ها، با حساب‌های جعلی و نام نهادهای رسانه‌ای ساختگی، خود را به‌جای افراد یا نهادهای محلی واقعی جا زده‌اند.

ناتانیل گلیچر می‌افزاید که این حساب‌های جعلی مرتبط با ایران، در این کشورها اخبار و رویدادهای روز را حاوی محتوای جهت‌دار کرده و با کپی از رسانه‌های دولتی ایران آنها را بازپخش کرده‌اند.

رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیت سایبری فیس‌بوک توضیح می‌دهد که موضوعاتی که این حساب‌ها به آن پرداخته‌اند شامل مسئله تحریم ایران؛ تنش میان هند و پاکستان؛ درگیری در سوریه و یمن؛ تروریسم؛ تنش میان اسرائیل و فلسطین؛ مسائل مذهبی اسلامی؛ سیاست هند و بحران اخیر در ونزوئلا بوده است.

در گزارش او نام برخی از این حساب‌های جعلی «خبررسانی» به عنوان نمونه ذکر شده که شامل نام‌هایی است نظیر: bbcgraphy، Pars Today Hebrew، ،amadnews_official و Qods International News Agency.

گزارش آقای گلیچر در خبرنامه فیس‌بوک می‌افزاید که حدود ۱٫۴ میلیون حساب، یک یا چند صفحه از صفحات این حساب‌های جعلی مرتبط با ایران را دنبال می‌کردند، حدود ۱۰۸ هزار حساب به حداقل یکی از این گروه‌ها پیوسته و حدود ۳۸ هزار حساب، یکی یا بیشتر از این حساب‌های اینستاگرام را دنبال می‌کردند.

به گفته او این حساب‌ها همچنین از طریق درج آگهی تبلیغاتی در فیس‌بوک توانستند حدود ۱۵۰۰۰ دلار آمریکا دریافت کنند.

در بیانیه فیس‌بوک آمده که حساب‌های مسدودشده مرتبط با روسیه عمدتاً کاری جز ارسال هرزنامه نداشتند و بخش کوچکی نیز رفتار هماهنگ‌شده غیر قابل اعتمادی داشتند.

فیس‌بوک تأکید کرده که حساب‌های مسدودشده چند کشور یادشده به خاطر «نوع رفتار» حذف شده‌اند، نه به خاطر محتوای آنها.

فیس‌بوک بهمن‌ماه سال گذشته نیز اعلام کرد که ۷۸۳ صفحه، گروه و حساب کاربری از ایران را که «رفتار هماهنگ‌شده نامعتبری» در ۲۰ کشور دنیا داشتند بسته است.

ناتانیل گلیچر، رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیت سایبری فیس‌بوک، در آن تاریخ گفت که این صفحات در فیس‌بوک و اینستاگرام به صورت هماهنگ در کشورهای مختلف به عنوان شهروندان این کشورها دیدگاه‌ها و منافع حکومت ایران را تبلیغ می‌کردند.

او در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت که «می‌توانیم اثبات کنیم که محتوای این صفحات از ایران می‌آید، توسط افرادی در ایران کنترل می‌شوند و در اکثر موارد محتوای رسانه‌های حکومتی ایران را باز‌پخش می‌کنند.»

وی با این حال اضافه کرد: «ما در موقعیتی قرار نداریم که بگوییم چه کسانی پشت این موضوع هستند.»

شرکت آمریکایی فیس‌بوک در مردادماه سال گذشته نیز اعلام کرده بود که ۶۵۲ صفحه و حساب کاربری را که با ایران و روسیه مرتبط بوده‌اند به دلیل «رفتار هماهنگ و نامعتبر» مسدود کرده است.

فیس‌بوک طی دو سال اخیر تحت فشار بوده تا با صفحات جعلی مبارزه کند و در ماه‌های اخیر عملیات خود در این ارتباط را تشدید کرده است.

به گفته مسئولان فیس‌بوک، برخی حساب‌های مرتبط با روسیه برای ایجاد نارضایتی در غرب و هدایت افکار عمومی در جریان انتخابات‌های کشورهای غربی درست شده‌اند.

فیس‌بوک سال گذشته گفته بود که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ در آمریکا یک گروه روسی با انتشار و خرید تبلیغاتی در فیس‌بوک٬ قصد دخالت در آن انتخابات را داشت.

Share