دولت آمریکا از فیسبوک به اتهام تبعیض شکایت کرده است

بی بی سی : وزارت مسکن و توسعه شهری آمریکا رسما طی شکایتی فیسبوک را متهم کرده در تبلیغات‌های بازرگانی خود به نحوی عمل کرده که قانون “برابری حق مسکن” را نقض کرده است.

در این شکایت فیسبوک متهم شده که علیه کاربران خود بر اساس نژاد، جنسیت و معلولیت جسمی آنها تبعیض روا داشته است.

بن کارسن، وزیر مسکن و توسعه شهری آمریکا گفته: “فیسبوک برای افراد بر اساس آن که هستند و جایی که زندگی می‌کنند تبعیض قائل می‌شود.”

فیسبوک در واکنش به این شکایت گفته نسبت به اقدام دولت آمریکا “مایوس” شده است.

سخنگوی فیسبوک که شبکه‌های اجتماعی متعددی چون اینستاگرام و واتس‌اپ را هم دارد طی ایمیلی به بی‌بی‌سی گفته: ” ما از اقدام وزارت مسکن متعجب شدیم، چرا که خودمان در حال رسیدگی به این نگرانی‌ها هستیم و گام‌های جدی هم در این رابطه برداشته‌ایم تا از هرگونه تبعیض پیشگیری کنیم.”

در شکایت‌نامه علیه فیسبوک آمده این غول دنیای مجازی قانون برابری و انصاف در بازار مسکن را نقض کرده چرا که به فروشندگان مسکن و مالکان خانه اجازه داده از پایگاه او برای تبعیض میان مشتریان خود استفاده کنند.

بنابر این دادخواست فیسبوک به آگهی‌دهندگان خود اجازه داده که صدها هزار کاربر را از دیدن تبلیغ خود محروم کنند؛ گروه‌هایی چون “زنان در محل کار”، خارجی‌ها”، و یا گروه “ساکنان پورتو ریکو”.

در این دادخواست همچنین آمده که فیسبوک به آگهی‌دهندگان اجازه داده که مثلا کسانی که به “مد اسلامی و حجاب” یا “والدبودون” و یا “خدمات حیوانات” علاقه‌مند نشان داده بوده‌اند را هدف بگیرند و تبلیغات خود را از صفحات آنها حذف کنند.

وزارت مسکن در شکایت خود همچنین فیسبوک را متهم کرده که به سفارش‌دهندگان آگهی اجازه داده با کشیدن خط قرمز به دور مناطق مورد نظرشان نقشه دلخواه انتشار آگهی‌های خود را ترسیم کنند و یا مثلا برگزینند که دریافت‌کنندگان آگهی‌های آنها زن یا مرد باشند.

در صورت مجرم شناخته شدن ممکن است قاضی فیسبوک را به پرداخت غرامت هنگفت و جریمه‌های کلان محکوم کند.

فیسبوک ملی‌گرایی سفیدپوستی را مسدود می‌کند

امروز در خبری دیگر گزارش شد فیسبوک از هفته آینده در دو سایت فیسبوک و اینستاگرام “ستایش، نمایش و حمایت از ملی گرایی و جدایی طلبی سفیدپوستی” را مسدود خواهد کرد.

این شرکت همچنین قول داد توانایی شناسایی و مسدود کردن محتویاتی که گروه های تروریستی به اشتراک می گذارند را تقویت کند.

کاربران فیسبوک که در جستجوی عبارات توهین آمیز هستند به وبسایت یک گروه خیریه که با اقدامات شدید راست افراطی مبارزه می کند هدایت خواهند شد.

این شبکه اجتماعی در پی پخش زنده حمله اخیر به دو مسجد در نیوزیلند که ۵۰ کشته به جا گذاشت تحت فشار بوده است. ویدئوی حمله را فرد مهاجم پخش کرده بود.

فیسبوک قبلا اجازه انتشار پاره ای محتویات مربوط به ملی‌گرایی سفیدپوستی که نژادپرستانه قلمداد نمی‌کرد را می داد؛ از جمله درخواست بعضی کاربران که خواستار ایجاد یک کشور با ماهیت سفیدپوستی بودند.

این شرکت گفت که ملی‌گرایی سفیدپوستی را شکلی قابل قبول از بیان دیدگاه، مشابه “مباهات به آمریکا یا جنبش جدایی طلبی در باسک، که بخش مهمی از هویت مردم است” می دانست.

اما فیسبوک در وبلاگی که روز چهارشنبه منتشر شد گفت که بعد از سه ماه رایزنی با “اعضای جامعه مدنی و دانشگاهی” نتیجه گیری کرد که ملی گرایی سفیدپوستی را نمی توان به شکلی معنادار از برتری جویی سفیدپوستی و گروه های سازمان یافته که بر پشنه نفرت می چرخند جدا کرد.

در پی کشتار جمعی نمازگزاران مسلمانان در ماه جاری در نیوزیلند چند رهبر جهان از شبکه های اجتماعی خواستند مسئولیت بیشتری را در ارتباط با محتویات افراط گریانه منتشر شده در وبسایت هایشان بپذیرند.

جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند گفت که شبکه های اجتماعی “ناشر هستند نه فقط پیک”.

فیسبوک قبلا اذعان کرده است که ویدئوی صحنه حمله، پیش از آنکه حذف شود، بیش از چهار هزار بار دیده شد.

این شرکت گفت که ظرف ۲۴ ساعت یک میلیون و ۲۰۰ هزار کپی از این ویدئو را در لحظه آپلود مسدود کرده و ۳۰۰ هزار نسخه دیگر آن را پاک کرده است.

گروهی به نمایندگی از مسلمانان فرانسه درحال شکایت از فیسبوک و یوتیوب برای پخش آن ویدئو است.

سایر شبکه های اجتماعی از جمله “ردیت” و “والو” هم گام هایی برای حذف این ویدئو برداشتند.

Share